Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է ԵԱՏՄ արդյունաբերական կոոպերացիոն նախագծերում. Գոհար Բարսեղյան
Հայաստանի Հանրապետությունն ակտիվորեն ներգրավված է Եվրասիական տնտեսական միության արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի շրջանակում իրականացվող նախագծերում։
Այս մասին Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԵՏՀ արդյունաբերության ու ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Գոհար Բարսեղյանը՝ մանրամասնելով, որ Հայաստանը մասնակցում է 16 կոոպերացիոն նախագծերից երկուսին՝ հանդես գալով որպես ինժեներական և շինարարական աշխատանքների կատարող։
Ըստ նախարարի՝ հայկական ընկերությունները ներգրավված են բարձր տեխնոլոգիական արտադրության ստեղծման նախագծում՝ երկաթուղային տրանսպորտի բաղադրիչների, այդ թվում՝ բարձր արագությամբ գնացքների տարրերի արտադրության համար, ինչպես նաև Թաթարստանի Հանրապետությունում վերելակային սարքավորումների բաղադրիչների արտադրության գործարանի կառուցման նախագծում։
«Ակնկալվում է, որ մինչև 2026 թվականը արդյունաբերական կոոպերացիայի աջակցության համար ուղղվող միջոցների ընդհանուր ծավալը կհասնի շուրջ 9 մլրդ ռուբլու։ Զուգահեռաբար Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը շարունակում է կատարելագործել համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ընտրության և դրանց իրականացման ֆինանսական աջակցության կարգը՝ ապահովելու իրավակիրառման հստակ և արդյունավետ պրակտիկա»,- եզրափակել է նախարարը։

Армения активно участвует в проектах промышленной кооперации ЕАЭС: Гоар Барсегян
Республика Армения активно участвует в проектах, реализуемых в рамках механизма финансовой поддержки промышленного сотрудничества Евразийского экономического союза.
Об этом заявила Гоар Барсегян, член Коллегии (министр) ЕЭС по промышленности и агропромышленному комплексу, в интервью корреспонденту “Арменпресс” в Москве, уточнив, что Армения участвует в двух из 16 проектов сотрудничества, выступая в качестве подрядчика инженерно-строительных работ.
По словам министра, армянские компании участвуют в проекте по созданию высокотехнологичного производства компонентов железнодорожного транспорта, включая компоненты высокоскоростных поездов, а также в проекте строительства завода по производству компонентов лифтового оборудования в Республике Татарстан.
“Ожидается, что к 2026 году общий объем средств, выделенных на поддержку промышленного сотрудничества, достигнет почти 9 миллиардов рублей. Параллельно Евразийская экономическая комиссия продолжает совершенствовать процедуру отбора проектов совместного сотрудничества и предоставления финансовой поддержки их реализации для обеспечения четкой и эффективной правоприменительной практики”, — заключила министр.