Հայաստանում կանցկացվի «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» միջազգային գինու մրցույթը
Հայաստանում կանցկացվի «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» գինու միջազգային համտես-մրցույթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծն ընդունվել է դեկտեմբերի 11-ի ՀՀ կառավարության հերթական նիստում։
«Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել»-ը համարվում է աշխարհի հեղինակավոր գինու համտես-մրցույթներից։ 2026-ին Հայաստանը հյուրընկալման իրավունք է ստացել՝ մրցելով Վրաստանի, Ռումինիայի և Մոլդովայի հետ։ Մրցույթի անցկացումը կնպաստի Հայաստանի միջազգային ճանաչելիությանն ու գինեգործության առաջմղմանը։
Միջոցառման ընդհանուր բյուջեն կազմում է 883.76 մլն դրամ, որից՝ 684 մլն դրամը կտրամադրվի 2026թ․ պետական բյուջեից՝ վերաբաշխման միջոցով, մնացածը՝ հովանավորների և միջազգային գործընկերների միջոցներով։
Կառավարության հետ պայմանագիր կնքած Vinopres S.A.-ն կֆինանսավորի շուրջ 250 մլն դրամի ծախսեր, այդ թվում՝ 400 մասնակցի ճանապարհածախսերի և գիշերակացի մի մասը, տեխնիկան և կազմակերպչական թիմը։

В Армении пройдет международный конкурс вина “Мондиаль де Брюссель 2026”
В Армении пройдет международный винный дегустационный конкурс “Мондиаль де Брюссель 2026". Как сообщает “Арменпресс”, соответствующий проект был принят на очередном заседании правительства 11 декабря.
Конкурс “Мондиаль де Брюссель” считается одним из самых престижных дегустационных конкурсов в мире. В 2026 году Армения получила право на его проведение, конкурируя с Грузией, Румынией и Молдовой. Проведение конкурса будет способствовать международной узнаваемости Армении и продвижению армянского виноделия.
Общий бюджет мероприятия составит 883,76 млн драмов, из которых 684 млн драмов будут выделены из государственного бюджета 2026 года путем перераспределения, остальная часть — из средств спонсоров и международных партнеров.
Компания Vinopres S.A., подписавшая контракт с правительством, профинансирует расходы в размере около 250 млн драмов, включая часть расходов на проезд и проживание 400 участников, оборудование и организационную команду.