Հայաստանում կանցկացվի «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» միջազգային գինու մրցույթը
Հայաստանում կանցկացվի «Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել 2026» գինու միջազգային համտես-մրցույթը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծն ընդունվել է դեկտեմբերի 11-ի ՀՀ կառավարության հերթական նիստում։
«Կոնկուրս Մոնդիալ դե Բրյուսել»-ը համարվում է աշխարհի հեղինակավոր գինու համտես-մրցույթներից։ 2026-ին Հայաստանը հյուրընկալման իրավունք է ստացել՝ մրցելով Վրաստանի, Ռումինիայի և Մոլդովայի հետ։ Մրցույթի անցկացումը կնպաստի Հայաստանի միջազգային ճանաչելիությանն ու գինեգործության առաջմղմանը։
Միջոցառման ընդհանուր բյուջեն կազմում է 883.76 մլն դրամ, որից՝ 684 մլն դրամը կտրամադրվի 2026թ․ պետական բյուջեից՝ վերաբաշխման միջոցով, մնացածը՝ հովանավորների և միջազգային գործընկերների միջոցներով։
Կառավարության հետ պայմանագիր կնքած Vinopres S.A.-ն կֆինանսավորի շուրջ 250 մլն դրամի ծախսեր, այդ թվում՝ 400 մասնակցի ճանապարհածախսերի և գիշերակացի մի մասը, տեխնիկան և կազմակերպչական թիմը։

Armenia will host the 2026 Concours Mondial de Bruxelles international wine competition.
The total budget for the event amounts to 883.76 million drams, of which 684 million will be allocated by the government from the state budget, while the remainder will be covered by sponsors and international partners.
Vinopres S.A., under a contract signed with the government, will cover around 250 million drams of expenses, including travel and accommodation for 400 participants, as well as funding for the technical and organizational teams.
The event is expected to promote Armenian wines internationally, boost tourism and business ties.
Thirty years of experience have enabled the competition to become a benchmark amongst international wine competitions. Reputable judges, internationally renowned for their ability to assess wine are rigorously chosen for the competition.
The Concours Mondial de Bruxelles is split in 4 different sessions so that each type of wine can be judged professionally depending on their specific characteristics.