Դավիթ Կարապետյանն ու Լուկաս Ցուկալիսը քննարկել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը Աթենքում հանդիպել է «Եվրոպական և արտաքին քաղաքականության հունական հիմնադրամի» (ELIAMEP) խորհրդի նախագահ Լուկաս Ցուկալիսի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԳ նախարարությունը։
Դավիթ Կարապետյանը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հարավային Կովկասում հաստատված խաղաղության ինստիտուցիոնալացման կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի և վերջինիս կարևոր բաղադրիչ «ԹՐԻՓՓ ուղի» ծրագրի նշանակությանը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացում։
«Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում Հայաստանի և Հունաստանի միջև համագործակցության խորացմանը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ զրուցակիցները քննարկել են նաև 2026թ. մայիսին Երևանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի և «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի նախապատաստական աշխատանքներին առնչվող հարցեր:

Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia David Karapetyan met in Athens with Loukas Tsoukalis, President of the Board of the Hellenic Foundation for European and Foreign Policy (ELIAMEP), the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
During the meeting, Karapetyan outlined the latest regional developments and emphasized the importance of institutionalizing peace in the South Caucasus following the agreements reached in Washington on August 8.
The discussion highlighted the Armenian government’s Crossroads of Peace project and TRIPP Route program, as significant tools for unblocking regional communications.
The parties also discussed Armenia-Greece bilateral relations and ways to deepen cooperation within the framework of the Armenia-EU partnership. Preparations for the 8th Summit of the European Political Community and the Yerevan Dialogue conference, scheduled for May 2026 in Yerevan, were also addressed.