Բուդապեշտը ձգտում է բալանսավորված հարաբերություններ ունենալ Երևանի ու Բաքվի հետ. հունգարացի փորձագետ
Հունգարիայի միջազգային հարաբերությունների համալսարանի ավագ գիտաշխատող, փորձագետ Պետեր Կրանիցի բնորոշմամբ՝ Բուդապեշտի առաջնային նպատակը Հարավային Կովկասում կայունություն, խաղաղություն ու խաղաղ զարգացումն տեսնելն է, և դրան հասնելու համար Հունգարիան ձգտում է հավասարակշռված հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ։
Այս մասին Կրանիցը նշել է «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադարձ կատարելով Հարավային Կովկասում տիրող ներկա իրադրությանը, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, ինչպես նաև Երևանի ու Բուդապեշտի միջև հարաբերությունների ներկա մակարդակին և կապերի զարգացման հետագա հեռանկարներին։
«Հունգարիայի առաջնային և ամենակարևոր նպատակը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունությունը, խաղաղությունն ու խաղաղ զարգացումն են։ Հունգարիայի դիրքորոշումն է չափազանց հավասարակշռված հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ։ Օրինակ, Հունգարիան վետո է դրել Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին 20 միլիոն եվրո աջակցություն տրամադրելու  վրա՝ այն հիմքով, որ նույն գումարը պետք է փոխանցվի նաև Ադրբեջանում իրականացվող ականազերծման գործողություններին, որովհետև, ինչպես հավանաբար գիտեք, Ադրբեջանն այժմ՝ հիմնականում սկսած 2020 թվականից, բայց հատկապես 2023 թվականից, մերժում է խաղաղության գործընթացին Եվրոպայի ցանկացած մասնակցություն։ Սա այն պատճառով է, որ Բաքուն տարածաշրջանում Եվրոպայի ներգրավվածությունը ընկալում է որպես «չափազանց հայամետ»»,-ասել է հունգարացի փորձագետը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ եթե Եվրամիությունը կարողանա Հարավային Կովկասում հաստատել հավասարակշռված մոտեցում, ապա կարող է վերստին հայտնվել և վերականգնել իր դիրքերը տարածաշրջանում՝ որպես եթե ոչ միջնորդ, ապա որպես լուրջ ներդրումներ կատարող և շահագրգռված խաղացող, որը կարող է ինչ-որ կերպ ազդել տեղական և տարածաշրջանային զարգացումների վրա։
Հունգարացի փորձագետը, խոսելով Երևանի ու Բուդապեշտի միջև քաղաքական երկխոսության ներկա մակարդակի մասին, կարծիք է հայտնել, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններում զարգացման լուրջ հեռանկարներ կան։
«Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերություններում, ցավալիորեն, մենք ունեցանք դադարի մի ժամանակահատված (խմբ․՝ Երևանը կասեցրել էր Բուդապեշտի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները 2012 թվականին, երբ Հունգարիան Ադրբեջանին էր արտահանձնել 2004 թվականին Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին, որին Բաքվում անմիջապես ներում էր շնորհվել), երբ մենք դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չունեինք։ Ինչպես գիտեք, այդ հարաբերությունները վերականգնվեցին 2022 թվականին՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարար Պետեր Սիյարտոյի նախաձեռնության շնորհիվ»,-հիշեցրել է փորձագետը։
Նրա բնորոշմամբ՝ այն փաստը, որ երկու պետությունները ավելի քան 10 տարի դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չեն ունեցել նշանակում է, որ երկկողմ կապերի զարգացման հսկայական բաց և վակուում կա։
«Գործնականում հայ-հունգարական երկկողմ հարաբերությունները Հունգարիայի ամենադինամիկ զարգացող արտաքին հարաբերություններից են, պարզապես այն պատճառով, որ մենք նախկինում ունեցել ենք վիճելի, հակասական հարաբերություններ։ Հիմա ևս, իհարկե, կան որոշ հարցեր, որոնք կարող են որոշակի բանավեճերի և երկխոսության առիթներ ստեղծել, սակայն, այդուհանդերձ, այժմ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ ավելի լավ են»,-ասել է Պետեր Կրանիցը:
Որպես նման բանավեճերի հիմք՝ փորձագետը մի քանի հանգամանքներ է ներկայացրել՝ մասնավորապես մատնանշելով Հունգարիայի ջերմ հարաբերություններն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։
«Հունգարիան, ինչպես գիտեք, Թյուրքական պետությունների կազմակերպության դիտորդ պետություն է: Բուդապեշտը ռազմավարական գործընկերություն ունի և՛ Անկարայի, և՛ Բաքվի հետ: Այսպիսով, Եվրամիության շրջանակներում կարող եմ հեշտությամբ ասել, որ Հունգարիան Ադրբեջանի, ինչպես նաև Թուրքիայի ամենաուժեղ և ամենակարևոր գործընկերն է: Եվ Հունգարիան շատ ներդրումներ է կատարել տարածաշրջանում․ Հունգարիան Ադրբեջանում երրորդ խոշորագույն ներդրողն է: Մենք ներդրումներ ենք կատարել նավթահանքերում, նավթատարում, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարում: Հունգարական ընկերություններն այս ոլորտում խոշորագույն շահագրգիռ կողմերից են: Հունգարիան ներդրումներ է կատարել Ադրբեջանի «Շահդենիզ» գազի հանքավայրում։ Հունգարական «Վիզ Էյր» ավիաընկերությունը շուկայի առաջատարն է տարածաշրջանում՝ Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում։ Մենք ունենք դեղագործական ընկերությունների մեծ մասնաբաժին, ինչպիսին է «Գեդեոն Ռիխտեր» դեղատների ցանցն ու օնլայն դեղատունը։ Այսպիսով, Հունգարիան շատ ներդրումներ և մեծ հետաքրքրություններ ունի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»,-մանրամասնել է Պետեր Կրանիցը։
Եվրոպական միության Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 20 միլիոն եվրո հատկացնելու մասին որոշման՝ Բուդապեշտի կողմից արգելափակելու մասին թեմային վերջին անգամ անդրադարձել է Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն դեռևս 2025 թվականի մայիսին Երևանում կայացած «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում։
Սիյարտոն նշել է, որ Հունգարիան դեմ չէ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 20 միլիոն եվրո հատկացնելուն, սակայն հավելել է, որ տարածաշրջանում բալանսը պահելու համար նույնքան օգնություն էլ պետք է հատկացվի Ադրբեջանին։
«Մեր խնդրանքն այն է եղել, որ Եվրամիությունը նույնչափ աջակցություն տրամադրի Ադրբեջանին։ Վերջին անգամ դա աշխատել է՝ 10 միլիոն եվրո հատկացվել է Հայաստանին, 10 միլիոն եվրո՝ Ադրբեջանին (Հայաստանը 2024 թվականին Եվրամիության Խաղաղության հիմնադրամից ստացել է 10 միլիոն եվրո աջակցություն, նույնքան գումար էլ տրամադրվել է Ադրբեջանին ականազերծման աշխատանքների համար)։ Այս անգամ էլ դա կարող է աշխատել»,-շեշտել է Պետեր Սիյարտոն։

Будапешт стремится к сбалансированным отношениям с Ереваном и Баку - венгерский эксперт
По определению старшего научного сотрудника Венгерского университета международных отношений, эксперта Петера Краница, главная цель Будапешта — стабильность, мир и мирное развитие на Южном Кавказе, и для достижения этого Венгрия стремится к сбалансированным отношениям с Арменией и Азербайджаном.
Краниц отметил это в интервью корреспонденту Арменпресс, коснувшись ситуации на Южном Кавказе, отношений между Арменией и Азербайджаном, а также существующего уровня отношений между Ереваном и Будапештом и перспектив развития связей.
«Главная и важнейшая цель Венгрии – стабильность, мир и мирное развитие в регионе Южного Кавказа. Позиция Венгрии заключается в максимально сбалансированных отношениях с Арменией и Азербайджаном. Например, Венгрия наложила вето на выделение 20 миллионов евро в поддержку Армении из Европейского фонда мира, мотивируя это тем, что такая же сумма должна быть направлена и на разминирование в Азербайджане, поскольку, как Вы, вероятно, знаете, Азербайджан, в основном с 2020 года, но особенно с 2023 года, отказывается от любого участия Европы в мирном процессе. Это связано с тем, что Баку воспринимает европейское участие в регионе как «слишком проармянское», – отметил венгерский эксперт.
По его мнению, если Европейский союз сможет выработать сбалансированный подход к Южному Кавказу, он сможет вновь появиться и восстановить свои позиции в регионе, если не в качестве посредника, то в качестве серьёзного инвестора и заинтересованного игрока, способного каким-то образом влиять на местные и региональные события.
Говоря об уровне политического диалога между Ереваном и Будапештом, венгерский эксперт выразил мнение, что существуют серьёзные перспективы развития отношений между двумя странами.
«В отношениях между Арменией и Венгрией, к сожалению, был период паузы, когда у нас не было дипломатических отношений (Ереван приостановил дипломатические отношения с Будапештом в 2012 году, когда Венгрия экстрадировала в Азербайджан азербайджанца Рамиля Сафарова, который в 2004 году в Будапеште жестоко убил армянского офицера Гургена Маргаряна и был приговорен венгерским судом к пожизненному тюремному заключению, впоследствии экстрадирован в Баку для дальнейшего отбытия наказания, однако убийца был незамедлительно помилован азербайджанскими властями – ред.).
Как известно, эти отношения были восстановлены в 2022 году благодаря инициативе министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и министра иностранных дел Венгрии Петера Сийярто», — напомнил эксперт.
По его словам, тот факт, что между двумя государствами более 10 лет нет дипломатических отношений, свидетельствует о наличии огромного разрыва и вакуума в развитии двусторонних связей. «На практике армяно-венгерские двусторонние отношения являются одними из самых динамично развивающихся в сфере внешних связей Венгрии, хотя бы потому, что в прошлом у нас были спорные, противоречивые отношения. Сейчас, конечно, есть и вопросы, которые могут стать поводом для определённых дискуссий и диалогов, но, тем не менее, сейчас отношения между нашими странами значительно улучшились», — сказал Петер Краниц.
В качестве основы для таких дискуссий эксперт привел несколько обстоятельств, в частности, указав на тёплые отношения Венгрии с Азербайджаном и Турцией. «Венгрия, как вы знаете, является государством-наблюдателем в Организации тюркоязычных государств. Будапешт имеет стратегические партнёрские отношения как с Анкарой, так и с Баку. Таким образом, в рамках Европейского союза я могу с уверенностью сказать, что Венгрия является самым сильным и важным партнёром Азербайджана, а также Турции. Венгрия вложила в регион немало инвестиций. Венгрия является третьим по величине инвестором в Азербайджан. Мы инвестировали в нефтяные месторождения, в нефтепровод, в трубопровод Баку-Тбилиси-Джейхан. Венгерские компании входят в число крупнейших акционеров в этом секторе. Венгрия инвестировала в газовое месторождение Шах-Дениз в Азербайджане. Венгерская авиакомпания Wizz Air является лидером рынка в регионе, в Армении, Грузии и Азербайджане. У нас большая доля фармацевтических компаний, таких как аптечная сеть Gedeon Richter и интернет-аптека. Таким образом, у Венгрии много инвестиций и большие интересы в регионе Южного Кавказа», — пояснил Петер Краниц.
В последний раз Будапешт заблокировал решение о выделении Армении 20 миллионов евро из Европейского фонда мира Европейского союза, о чём заявил министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто в ходе конференции «Ереванский диалог», состоявшейся в мае 2025 года в Ереване.
Сийярто отметил, что Венгрия не против выделения Армении 20 миллионов евро из Европейского фонда мира, но добавил, что для поддержания баланса в регионе такой же объём помощи должен быть выделен Азербайджану.
«Наша просьба заключалась в том, чтобы Европейский союз предоставил Азербайджану такую же поддержку. В прошлый раз это сработало: 10 миллионов евро было выделено Армении, 10 миллионов евро — Азербайджану (в 2024 году Армения получила 10 миллионов евро в рамках Фонда мира Европейского союза, и такая же сумма была выделена Азербайджану на работы по разминированию). И в этот раз это может сработать», — подчеркнул Петер Сийярто.