ՀՀ ՊԵԿ նախագահը ԱՄՆ–ի գործընկերների հետ քննարկել է տրամադրվող աջակցության ծրագրերի ընթացքը
Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հյուրընկալել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության Արտահանման հսկողության և սահմանային անվտանգության (EXBS) ծրագրի տարածաշրջանային խորհրդատու Քերն Չեյսնին և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի (INL) տնօրեն Զաքարի Բարտերին։
Ինչպես «Արմենպրես»–ը տեղեկանում է ՀՀ ՊԵԿ–ի տարածած հաղորդագրությունից, Էդուարդ Հակոբյանը կարևորել է ամերիկյան գործընկերների աջակցությունը՝ սահմանային մաքսային հսկողության ենթակառուցվածքների բարելավման և մաքսային ծառայողների կարողությունների շարունակական զարգացման գործում։
Քննարկվել է նաև ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրվող աջակցության ծրագրի ընթացքը՝ մաքսային ռիսկերի կատարելագործման շրջանակում, ինչը կարևոր է մաքսային ռիսկերի կառավարման համակարգի բարելավման համար, այդ թվում՝ վերլուծական կարողությունների բարձրացման տեսանկյունից։
ՊԵԿ նախագահն անդրադարձել է նաև Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի հետ համագործակցությանը՝ կարևորելով նոր սարքավորումների տրամադրումը և մաքսային ծառայողների համար դասընթացների կազմակերպումը՝ մաքսանենգության դեմ արդյունավետ պայքարի նպատակով։
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և առաջիկայում ընդլայնել փոխգործակցության շրջանակները՝ այդ թվում հաշվի առնելով տարածաշրջանային նոր նախաձեռնությունները։

State Revenue Committee (SRC) Chairman Eduard Hakobyan met with Regional Advisor for the Export Control and Border Security (EXBS) Program at the US Department of State Kern Chesney, and Director of the Office of International Narcotics and Law Enforcement (INL) at the US Embassy in Armenia Zachary Barter, the SRC said in a press release.
Chairman Hakobyan highlighted the significance of US support in upgrading border customs control infrastructure and in the ongoing professional development of customs officers.
Discussions also focused on the implementation of US assistance programs aimed at reducing customs-related risks which is a key element in strengthening the customs risk management system, particularly in terms of analytical capacity.
In addition, Hakobyan touched upon cooperation with the Office of International Narcotics and Law Enforcement, emphasizing the importance of providing new equipment and organizing specialized capacity-building programs for customs officers to more effectively combat smuggling.
Both sides reaffirmed their commitment to move forward with existing agreements and expressed readiness to broaden cooperation, including in light of emerging regional developments.