ԵՄ-ն TRIPP-ը դիտարկում է ավելի լայն՝ Կենտրոնական Ասիան Եվրոպայի հետ կապելու կոնտեքստում
Եվրամիության ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Մարթա Կոսն անդրադարձել է «Թրամփի ուղի» (TRIPP) նախագծում Եվրամիության ներգրավվածության հնարավորությանը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսը թեմային անդրադարձել է Բրյուսելում հայ լրագրողների խմբի հետ հանդիպման ժամանակ՝ անդրադառնալով հարցին, թե Եվրամիությունն արդյոք դիտարկո՞ւմ է «Թրամփի ուղի» նախագծում ներգրավվելու հնարավորությունը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հռչակագիր էին ստորագրել, որի կետերից մեկով սահմանվում է, որ Հայաստանն ու Միացյալ Նահանգները միասին կաշխատեն Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի (TRIPP) նագագիծը կյանքի կոչելու ուղղությամբ։ «Թրամփի ուղի» նախագիծը կյանքի է կոչվելու Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շրջանկաներում և նաև լինելու է Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհը։ Հռչակագրում նշվում է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն միասին են համաձայնեցնելու նախագծին երրորդ կողմերի մասնակցության հնարավորությունը։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղի»-ն ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի բաղկացուցիչ մասն է։
Խոսելով «Թրամփի ուղի» նախագծում ԵՄ-ի հնարավոր ներգրավածության մասին՝ ԵՄ ընդլայնման քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատարը հիշեցրել է, որ այդ նախագծի իրագործումը Հայաստանի և ԱՄՆ-ի պայմանավորվածությունն է։
Կոսը շեշտել է, որ Եվրամիությունն էլ ԱՄՆ-ի հետ այդ հարցով քննարկումների մեջ է՝ աչքի առաջ ավելի լայն՝ ընդհանուր կապակցվածության պատկերն ունենալով։
«Խոսքը Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա ճանապարհի մասին է: Սա (խմբ․ նկատի ունի «Թրամփի ուղի»-ն) ընդամենը 42 կիլոմետր ճանապարհ է: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ինչ էլ անենք, լինի ոչ միայն այս 42 կիլոմետր հատվածի մասին , այլև այն ամենի մասին, ինչ գնում է դեպի արևելք և ինչ գնում է դեպի արևմուտք, և դա արվի միաժամանակ»,-ասել է ԵՄ բարձր հանձնակատարը։
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանին խնդրել է այդ ընդհանուր կապակցվածության ապահովման առումով ներկայացնել առաջնահերթությունների ցանկը, որոնք ամենակարևորն են Հայաստանի համար։ «Մենք նույնպես ունենք մեր սեփական գաղափարները: Մենք այս հարցերը քննարկում ենք նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ: Ուստի, իմաստ չունի, որ մենք սա անենք մաս-մաս: Բայց այս առումով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը կամ ներգրավվածությունը նաև շատ ավելի մեծ կարևորություն ունի, քան պարզապես երկաթուղու 42 կիլոմետր կառուցելը»,-ընդգծել է Մարթա Կոսը:

ЕС рассматривает TRIPP в более широком контексте связи Центральной Азии с Европой
Верховный комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Косс затронула вопрос о возможности участия Евросоюза в проекте “Маршрут Трампа” (TRIPP).
Как сообщает “Арменпресс”, Марта Косс затронула эту тему на встрече с группой армянских журналистов в Брюсселе, отвечая на вопрос о том, рассматривает ли Евросоюз возможность участия в проекте “Маршрут Трампа”.
Напомним, что 8 августа Армения, США и Азербайджан подписали в Вашингтоне декларацию, один из пунктов которой предусматривает, что Армения и США будут совместно работать над реализацией проекта “Маршрут Трампа” (TRIPP), проходящего по территории Армении. Проект “Маршрут Трампа”  будет реализован в районах разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе. Он также станет дорогой, соединяющей Азербайджан с Нахиджеваном через территорию Армении. В декларации говорится, что Армения и США совместно согласуют возможность участия третьих сторон в проекте. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что “Маршрут Трампа” является неотъемлемой частью проекта “Перекрёсток мира”, представленного правительством Армении.
Говоря о возможном участии ЕС в проекте “Маршрут Трампа”, верховный комиссар ЕС по вопросам расширения напомнила, что реализация этого проекта является соглашением между Арменией и США.
Она подчеркнула, что Европейский союз также ведёт переговоры с США по этому вопросу, имея в виду более широкую картину общей взаимосвязанности.
“Речь идёт о дороге из Центральной Азии в Европу. Это (прим. ред.) всего 42 километра дороги. Для нас очень важно, чтобы всё, что мы делаем, касалось не только этого 42-километрового участка, но и всего, что идёт на восток и на запад, и чтобы всё это делалось одновременно”, — сказала верховный комиссар ЕС.
Она сообщила, что попросила министра территориального управления и инфраструктур Армении Давида Худатяна представить список приоритетов, наиболее важных для Армении с точки зрения обеспечения этой всеобъемлющей взаимосвязанности. “У нас есть и свои идеи. Мы обсуждаем эти вопросы с Турцией и Азербайджаном. Поэтому нам нет смысла делать это по частям. Но в этом отношении сотрудничество или участие Соединённых Штатов Америки также гораздо важнее, чем просто строительство 42 километров железной дороги”, — подчеркнула Марта Кос.