Քննարկվել են Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի մշակութային երթուղիների խորհրդատվական ֆորումի կազմակերպման հարցերը
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի մշակութային երթուղիների վերաբերյալ ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի (EPA) կառավարող խորհրդի գործադիր քարտուղար Ռուի Գոմեշին։ Նա Հայաստան է ժամանել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության խրախուսման և պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի ընդունման 20-ամյակին նվիրված «Մշակութային խաչմերուկ» միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկվել են 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Եվրոպայի խորհրդի մշակութային երթուղիների 15-րդ ամենամյա խորհրդատվական ֆորումի, ինչպես նաև կառավարչական խորհրդի ոչ պաշտոնական նիստի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր։
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով հյուրին, շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության և մշտական աջակցության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի պատրաստակամությունը խորացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի «Cultural Routes» ծրագրի շրջանակում։ Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը երկար տարիներ հետևողականորեն աշխատում է եվրոպական մշակութային գործընթացներին ինտեգրվելու, միջազգային հարթակներում երկրի դերակատարումն ու ճանաչելիությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
ԿԳՄՍ նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է ֆորումի անցկացումը Հայաստանում՝ այն դիտարկելով որպես կարևոր հնարավորություն՝ ներկայացնելու ՀՀ մշակութային և պատմական հարուստ ժառանգությունը՝ խթանելով մշակութային կրթությունը և միջազգային համագործակցությունը։ Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ միջոցառումը կնպաստի Հայաստան այցելող մասնագետների, հետազոտողների և քաղաքականության մշակողների միջև համագործակցության խորացմանը՝ կարևոր դեր ունենալով մշակութային դիվանագիտության և երկրի զբոսաշրջային ներուժի առաջմղման առումով։
Ռուի Գոմեշը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ձևավորված արդյունավետ համագործակցության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի նշանակալի դերը տարածաշրջանում մշակութային փոխըմբռնման և երկխոսության խթանման գործում։ Նա վստահություն է հայտնել, որ ֆորումը Հայաստանում կանցկացվի ամենաբարձր մակարդակով։
Եվրոպայի խորհրդի մշակութային երթուղիների վերաբերյալ ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի (EPA) կառավարող խորհրդի գործադիր քարտուղարը կարևորել է նաև ֆորումի օրակարգում մշակութային կրթության բաղադրիչի ընդգծումը՝ շեշտելով, որ մշակութային ժառանգության վերաբերյալ կրթությունն առանցքային նշանակություն ունի։
Հայաստանը 2015 թվականից հանդիսանում է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ընդլայնված համաձայնագրի լիիրավ անդամ։ Հայաստանն անդամակցում է «Գինու ուղիներ», «Իմպրեսիոնիզմ», «Նախապատմական ժայռապատկերների արահետներ», «Եվրոպական գերեզմանատներ», «Եվրոպական հեքիաթի ուղի» և «Հրեական ժառանգության եվրոպական ուղի» մշակութային ուղիներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի հետ հետագա համագործակցության և նոր մշակութային ուղիներին անդամակցության հնարավորությունները։

Обсуждены вопросы организации в Армении Консультативного форума по культурным маршрутам Совета Европы
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла Исполнительного секретаря Совета управляющих расширенного частичного соглашения (EPA) Совета Европы о культурных маршрутах Руи Гомеша. Он прибыл в Армению для участия в Международной конференции «Культурный перекрёсток», посвящённой 20-летию принятия Конвенции ЮНЕСКО о поощрении и защите разнообразия форм культурного самовыражения.
Во встрече также принял участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян.
Как сообщает Арменпресс, в Министерстве образования, науки и спорта Армении обсудили вопросы организации 15-го ежегодного Консультативного форума по культурным маршрутам Совета Европы, который состоится в Армении в 2026 году, а также неформального заседания Совета управляющих.
Приветствуя гостя, Жанна Андреасян выразила благодарность за сотрудничество и постоянную поддержку, подчеркнув готовность Армении к углублению и расширению взаимодействия в рамках программы Совета Европы «Культурные маршруты». По словам министра, Армения на протяжении многих лет последовательно работает над интеграцией в европейские культурные процессы, повышением роли и узнаваемости страны на международных площадках.
Министр культуры, спорта и туризма придал особое значение проведению форума в Армении, посчитав его важной возможностью представить богатое культурное и историческое наследие Республики Армения, содействовать развитию культурного образования и международного сотрудничества. По словам Жанны Андреасян, мероприятие будет способствовать углублению сотрудничества между специалистами, исследователями и политиками, посещающими Армению, сыграет важную роль в развитии культурной дипломатии и туристического потенциала страны.
Руй Гомеш выразил благодарность за приём и установленное плодотворное сотрудничество, подчеркнув значимую роль Армении в содействии культурному взаимопониманию и диалогу в регионе. Он выразил уверенность в том, что форум в Армении пройдёт на самом высоком уровне. Исполнительный секретарь Совета управляющих Расширенного частичного соглашения Совета Европы о культурных маршрутах (EPA) также подчеркнул важность включения компонента культурного образования в повестку форума, подчеркнув, что просвещение в области культурного наследия имеет ключевое значение.
Армения является полноправным членом Расширенного соглашения Совета Европы о культурных маршрутах с 2015 года. Армения является участником культурных маршрутов «Винные маршруты», «Импрессионизм», «Тропами доисторического наскального искусства», «Европейские кладбища», «Европейский путь еврейского наследия», «Тропами европейских сказок» и «Европейский путь еврейского наследия».
В ходе встречи обсуждались возможности дальнейшего сотрудничества с Арменией и участия в новых культурных маршрутах.