Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով տնտեսական ակտիվության և տնտեսական աճի վերջին ցուցանիշները։
Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին, նախորդ տարվա հոկտեմբերի նկատմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 10,1% ,իսկ 2025 թվականի առաջին տասն ամիսների տնտեսական ակտիվությունը 8,1 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց նաև, որ տարեսկզբից մինչ այս պահը Հայաստանում արդեն արձանագրված է 6 տոկոս տնտեսական աճ։
«Ես կարծում եմ, որ սրանք իսկապես շատ լավ ցուցանիշներ են և պետք է արձանագրել, որ արդեն ոչ առաջին տարին մեր տնտեսության աճը կանխատեսվածից տեսանելիորեն ավելի է»,-ընդգծեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ տնտեսության աճին նպաստում են ոչ միայն ենթակառուցվածքային ծրագրերը, այլև ստեղծարար աշխատանքի և կրթության նկատմամբ իրականացվող քաղաքական շեշտադրումները։
«Կարծում եմ, որ սրա պատճառն այն է, որ մենք անընդհատ մեր քաղաքականություններում, բացի ենթակառուցվածքներից, ընդգծում ենք մարդու ստեղծարար աշխատանքի կարևորությունը և այդ ստեղծարար աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու առումով կրթության կարևորությունը։ Կարծում եմ, որ այս ուղերձները ընկալվում են և այդ ուղերձները իրագործվում են ամենօրյա կյանքում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Премьер-министр о показателях экономической активности Армении
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян на заседании правительства, представив последние показатели экономической активности и экономического роста.
По словам премьер-министра, в октябре 2025 года по сравнению с октябрем предыдущего года показатель экономической активности составил 10,1%, а за десять месяцев 2025 года экономическая активность на 8,1% выше, чем за аналогичный период прошлого года.
Премьер-министр Никол Пашинян также напомнил, что с начала года в Армении уже зафиксирован 6% экономический рост.
«Я считаю, что это действительно очень хорошие показатели, и следует отметить, что уже не первый год рост нашей экономики заметно превышает прогноз», — подчеркнул премьер-министр.
По словам Пашиняна, экономическому росту способствуют не только инфраструктурные программы, но и политический акцент на творческую деятельность и образование. «Думаю, причина этого в том, что в нашей политике, помимо инфраструктуры, мы постоянно подчёркиваем важность творческого труда человека и важность образования с точки зрения повышения эффективности этого творческого труда. Думаю, эти послания воспринимаются и воплощаются в повседневной жизни», — подчеркнул Пашинян.