Վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով տնտեսական ակտիվության և տնտեսական աճի վերջին ցուցանիշները։
Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին, նախորդ տարվա հոկտեմբերի նկատմամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 10,1% ,իսկ 2025 թվականի առաջին տասն ամիսների տնտեսական ակտիվությունը 8,1 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց նաև, որ տարեսկզբից մինչ այս պահը Հայաստանում արդեն արձանագրված է 6 տոկոս տնտեսական աճ։
«Ես կարծում եմ, որ սրանք իսկապես շատ լավ ցուցանիշներ են և պետք է արձանագրել, որ արդեն ոչ առաջին տարին մեր տնտեսության աճը կանխատեսվածից տեսանելիորեն ավելի է»,-ընդգծեց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ տնտեսության աճին նպաստում են ոչ միայն ենթակառուցվածքային ծրագրերը, այլև ստեղծարար աշխատանքի և կրթության նկատմամբ իրականացվող քաղաքական շեշտադրումները։
«Կարծում եմ, որ սրա պատճառն այն է, որ մենք անընդհատ մեր քաղաքականություններում, բացի ենթակառուցվածքներից, ընդգծում ենք մարդու ստեղծարար աշխատանքի կարևորությունը և այդ ստեղծարար աշխատանքի արդյունավետությունը բարձրացնելու առումով կրթության կարևորությունը։ Կարծում եմ, որ այս ուղերձները ընկալվում են և այդ ուղերձները իրագործվում են ամենօրյա կյանքում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Pashinyan credits focus on education and creative work for economic growth
He said at the Cabinet meeting on Thursday that Armenia’s economic activity index has visibly exceeded forecasted figures. He presented the latest indicators of economic activity and growth.
According to the Prime Minister, in October 2025, compared to October of the previous year, the economic activity index reached 10.1%, while for the first ten months of 2025, economic activity was 8.1% higher than the same period last year.
Prime Minister Pashinyan also noted that since the beginning of the year, Armenia has already recorded at least 6% economic growth.
“I believe these are truly very good indicators, and it should be noted that for more than one year now, our economic growth has visibly exceeded forecasts,” the Prime Minister emphasized.
According to Pashinyan, economic growth is supported not only by infrastructure projects but also by the government’s focus on creative work and education.
“I think the reason for this is that in our policies, alongside infrastructure, we constantly emphasize the importance of human creative work and the role of education in enhancing the effectiveness of that creative work. I believe these messages are being understood and implemented in everyday life,” Pashinyan stressed.