Բիշքեկում մեկնարկել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը
Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում մեկնարկել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, նիստին մասնակցում են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի նախագահները։
Հայաստանը նիստին չի մասնակցում։
Բիշքեկում արդեն կայացել է ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի, Պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստը, որի մասնակիցները ստորագրել են 10 փաստաթուղթ:
Ռուսաստանի ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ ընդունված փաստաթղթերի մի մասն ուղղված է ՀԱՊԿ ուժային կարողությունների ամրապնդմանը։
2026 թվականին ՀԱՊԿ-ի նախագահությունը Ղրղզստանից անցնելու է Ռուսաստանին։ Հունվարի 1-ից կառույցը նաև կունենա նոր գլխավոր քարտուղար․ այդ պաշտոնը զբաղեցնելու է ներկայում ՀԱՊԿ ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնող Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Թաալաթբեկ Մասադիկովը։

Armenia again skips CSTO summit
Armenia is not participating in the Collective Security Treaty Organization (CSTO) summit being held in Bishkek, Kyrgyzstan.
All leaders of CSTO member states, except Armenia, are in attendance.
Russian President Vladimir Putin, Belarusian President Alexander Lukashenko, Kazakhstan’s President Kassym-Jomart Tokayev, Kyrgyzstan’s President Sadyr Japarov, and Tajikistan’s President Emomali Rahmon are participating in the summit, according to Russia’s TASS news agency.
Russia will assume the military bloc’s rotating chairmanship for 2026 from Kyrgyzstan.
Kyrgyzstan’s Taalatbek Masadykov, the CSTO’s Deputy Secretary General, was earlier appointed as Secretary General, succeeding Imangali Tasmagambetov of Kazakhstan, effective January 1, 2026.
Armenia officially remains a member state of the CSTO but has frozen its participation in the bloc, citing its failure to respond during the Azeri attacks of 2021 and 2022.