Թրամփը կարգադրել է Ազգային գվարդիայի ևս 500 անդամի տեղակայել Վաշինգտոնում
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ կարգադրել է Վաշինգտոնում Ազգային գվարդիայի ևս 500 մարտիկ տեղակայել Սպիտակ տան մոտ տեղի ունեցած հրաձգությունից հետո, որի հետևանքով երկու գվարդիական ծանր վիրավորվել է։
«Ես պատերազմի նախարարությանը կարգադրել եմ լրացուցիչ 500 զինվոր մոբիլիզացնել մեր մայրաքաղաքը պաշտպանելու համար», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Թրամփը ամերիկացիներին ուղղված հեռուստաուղերձի ընթացքում։
Նոյեմբերի 26-ին Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանից 300 մետր հեռավորության վրա անհայտ անձը կրակոցներ է արձակել, որի հետևանքով վիրավորվել է Ազգային գվարդիայի երկու ներկայացուցիչ։
Կատարվածի համար ամերիկյան ոստիկանությունը ձերբակալել է Աֆղանստանի մի քաղաքացու։ Դեռևս հայտնի չեն գործողության շարժառիթները։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կատարվածն ահաբեկչություն է որակել։ Նա հայտարարել է, որ ամերիկյան իշխանությունները ստուգելու են Աֆղանստանի բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր ԱՄՆ են եկել նախկին նախագահ Ջո Բայդենի պաշտոնավարման ընթացքում՝ ընդգծելով, որ երկրից արտաքսվելու են բոլոր այն օտարերկրացիները, ովքեր չեն գործում ի շահ ԱՄՆ-ի։
Այս հայտարարությունից հետո Միացյալ Նահանգների քաղաքացիության և ներգաղթի ծառայությունը հայտարարել է, որ անորոշ ժամանակով դադարեցնում են Աֆղանստանի քաղաքացիների միգրացիոն հարցումների քննումը։

Трамп отдал приказ дислоцировать в Вашингтоне дополнительно 500 военнослужащих Национальной гвардии
Президент США Дональд Трамп заявил, что после перестрелки возле Белого дома, в результате которой двое охранников получили тяжёлые ранения отдал приказ дислоцировать в Вашингтоне дополнительно 500 военнослужащих Национальной гвардии.
«Я приказал военному министерству мобилизовать дополнительно 500 военнослужащих для защиты нашей столицы», — заявил Трамп в телевизионном обращении к американскому народу, сообщает Арменпресс.
26 ноября неизвестный открыл огонь в 300 метрах от Белого дома в Вашингтоне, ранив двух военнослужащих Национальной гвардии.
Американская полиция в связи с инцидентом арестовала гражданина Афганистана. Мотивы преступления пока неизвестны.
Президент США Дональд Трамп назвал инцидент актом терроризма. Он заявил, что власти США будут проверять всех граждан Афганистана, прибывших в США в период президентства бывшего президента Джо Байдена, подчеркнув, что все иностранцы, действующие не в интересах США, будут депортированы из страны.
После этого заявления Служба гражданства и иммиграции США объявила, что приостанавливает на неопределенный срок обработку заявлений на иммиграцию от граждан Афганистана.