Անահիտ Մանասյանը Լուիս Գրասայի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանում կամայականորեն ազատությունից զրկված հայերի խնդրին
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հյուրընկալել է ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Լուիս Գրասայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է իր աշխատանքի հիմնական ուղղությունները և Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները։
«Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ խտրականության, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի հաղթահարման կարևորությանը, այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խոսել է իրավունքներին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ, որոնք, ի թիվս այլնի, վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, քրեական վարույթի շրջանակներում իրավունքների երաշխիքների պահպանման կարևորությանը, կալանքի կիրառման իրավաչափության չափանիշներին։
Անահիտ Մանասյանը հատուկ անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանում կամայականորեն ազատությունից զրկված հայերի նկատմամբ իրականացվող գործընթացների՝ մարդու իրավունքների տեսանկյունից խնդրահարույց լինելու հանգամանքին:
Ի թիվս այլնի, քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության և խթանման ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունների հետ կապված հարցեր:

Ombudsperson raises ‘contentious’ arbitrary detention of Armenians in Azerbaijan in meeting with OSCE PA Vice President
Human Rights Defender of Armenia, Anahit Manasyan, has met with OSCE Parliamentary Assembly Vice President and OSCE PA Special Representative on the South Caucasus, Luís Graça.
Anahit Manasyan outlined the main directions of her work and the existing challenges in the field of human rights protection in Armenia, her office said in a press release.
The parties discussed a number of human rights-related issues, including the importance of addressing discrimination, hate speech, and the atmosphere of intolerance, as well as the work being carried out in this regard.
The Human Rights Defender spoke on a range of rights-related issues, including the protection of the rights of persons forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
She also spoke about the importance of safeguarding rights within the framework of criminal proceedings, and the standards governing the lawfulness of pre-trial detention.
"Manasyan specifically highlighted the contentious nature, from a human rights perspective, of the processes pertaining to the arbitrarily detained Armenians in Azerbaijan," the Ombudsperson's office said.
Among other topics, the discussion also addressed issues related to expanding cooperation in the field of human rights protection and promotion.