Առաջին անգամ անցկացվեց «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների լողի մրցաշարը
Դպրոցահասակ երեխաների շրջանում առողջ ապրելակերպի քարոզման և լող մարզաձևի մասսայականացման նպատակով Ծաղկաձորի մարզաբազայի լողավազանում կայացավ «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների լողի մրցաշարի եզրափակիչ մրցաշարը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մրցաշարին մասնակցել է մոտ 1040 դպրոցական, որից 710-ը` մարզերից:
«ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների լողի մրցաշարի եզրափակիչն անցկացվում է երկու տարիքային խմբով` 3-6-րդ դասարաններ՝ 2014-2017 թվականներին ծնված աշակերտներ (8-12 տարեկան) և 7-12-րդ դասարաններ՝ 2008-2013 թվականներին ծնված աշակերտներ (13-17 տարեկան):
Եզրափակիչ փուլին մասնակցում են ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի հավաքական թիմերը. յուրաքանչյուր տարիքային խմբում կա 4 տղա և 4 աղջիկ: Այս փուլում առաջին և երկրորդ տարիքային խմբերի մասնակիցները մրցեցին համապատասխանաբար 8x50 մետր և 8x100 մետր փոխանցումալող և ազատ ոճ մրցաձևերում՝ խառը կազմով (4 աղջիկ և 4 տղա):
Յուրաքանչյուր տարիքային խմբում 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր գրաված թիմերը պարգևատրվեցին ԿԳՄՍՆ համապատասխան կարգի հավաստագրերով, գավաթներով, հուշանվերներով մեդալներով և դրամական պարգևներով:
Պարգևատրման արարողությունը կատարեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով մասնակիցներին, մասնավորապես ասաց.
«Ըստ էության, մրցաշարի արդյունքներում անակնկալ չկար: Որովհետև երկու տարիքային խմբում էլ առաջին տեղում Երևանի թիմն է: ՀՀ լողավազանների 90 և ավելի տոկոսը գտնվում է Երևանում: Եվ մրցաշարի ընթացքում մեղավորության զգացում ունեցանք, մեր այն մարզերի երեխաների համար, որոնք այդ նույն հնարավորություններից չեն օգտվում: Այս խնդիրների հետ բախվելով էլ գույքագրում ենք այդ խնդիրները: Բայց մենք քաղաքական այդ որոշումը կայացրել ենք՝ բոլոր խորոշացված համայնքներում ունենալ 25 մետրանոց լողավազան: Մենք չենք պատրաստվում մեր խնդիրների առաջ խեղճանալ»,-ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս հայտնեց, որ լողորդներին կտեսնի նաև միջազգային մրցաշարերում:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հույս հայտնեց, որ մրցաշարը լավ հիմք է հետագա զարգացման համար:
«Մեզ համար կարևոր որոշում էր լողի մրցաշարն անցկացնելը: Բոլորովին պատահական չէ, որ դպրոցականների համար է անցկացվում մրցաշարը: Մեր նպատակն է մեր երեխաների շրջանում խրախուսել առողջ ապրելակերպը: Ուրախ եմ, որ առաջին անգամ այս ձևաչափով անցկացնելով՝ նախնական փուլերում ունեցանք 1040 մասնակից: Լողի հետ կապված ենթակառուցվածքների խնդիր ունենք, այդ իսկ պատճառով կարևոր արդյունք եմ համար, ու սա նաև ցույց է տալիս, թե որքան խնդիրներ ունենք լուծելու»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
3-6-րդ դասարանների մրցաշարում լավագույն եռյակում իրենց տեղերը հաջորդաբար զբաղեցրեցին` Երևանի, Շիրակի ու Կոտայքի թիմերը:
Իսկ 7-12-րդ դասարանում մեդալների արժանացան. առաջին տեղ՝ Երևան, երկրորդ տեղ՝ Շիրակ, երրորդ տեղ՝ Լոռի:
1-ին տեղ գրաված թիմը պարգևատրվեց 4,000,000 ՀՀ դրամով, 2-րդ տեղը՝ 2,500,000 ՀՀ դրամով, իսկ 3-րդ տեղը՝ 1,500,000 ՀՀ դրամով: Մրցաշարի մրցանակային տեղեր գրաված աշակերտները ևս պարգևատրվեցին դրամական մրցանակներով.1-ին տեղ՝ (8 մասնակից) 150,000-ական ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ (8 մասնակից) 100,000-ական ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ (8 մասնակից) 75,000-ական դրամ:
Պարգևատրվեցին նաև հավաքական թիմերի պատասխանատուները` 1-ին տեղ՝ 150,000 ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 100,000 ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 75,000 ՀՀ դրամ:

Турнир по плаванию среди школьников «Кубок премьер-министра РА» Турнир проводился первый раз
В целях пропаганды здорового образа жизни среди детей школьного возраста и популяризации плавания, в бассейне спорткомплекса «Цахкадзор» состоялся финал турнира по плаванию среди школьников «Кубок премьер-министра РА».
Как передает Арменпресс, в турнире приняли участие около 1040 школьников, 710 из которых – из регионов.
Финал турнира по плаванию среди школьников «Кубок премьер-министра РА» проводится в двух возрастных группах: 3–6-е классы – учащиеся 2014–2017 г.г. рождения (8–12 лет) и 7–12-е классы – учащиеся 2008–2013 г.г.рождения (13–17 лет).
В финальном этапе принимают участие команды из областей Армении и города Еревана: в каждой возрастной группе по 4 мальчика и 4 девочки. В этом этапе участники первой и второй возрастных групп соревновались в эстафете 8х50 метров и вольном стиле 8х100 метров соответственно, в смешанном составе (4 девочки и 4 мальчика).
Команды, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в каждой возрастной группе, были награждены грамотами Министерства образования, науки, культуры и спортасоответствующей категории, кубками, памятными подарками, медалями и денежными премиями. Церемонию награждения провели премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр ОНКС Жанна Андреасян, министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, приветствуя участников, в частности, отметил:
«По сути, никаких неожиданностей в результатах турнира не было. Ведь в обеих возрастных группах первое место занимает сборная Еревана. 90 и более процентов плавательных бассейнов РА находятся в Ереване. И во время турнира мы чувствовали вину перед детьми наших регионов, у которых нет таких же возможностей. Столкнувшись с этими проблемами, мы их анализируем. Но мы приняли политическое решение построить 25-метровые бассейны во всех пострадавших населённых пунктах. Мы не собираемся обеднеть перед лицом наших проблем», — заявил премьер-министр.
Никол Пашинян выразил надежду, что увидит пловцов и на международных соревнованиях.
Министр ОНКС Жанна Андреасян выразила надежду, что турнир станет хорошей основой для дальнейшего развития.
«Для нас было важным решением провести турнир по плаванию. Совсем не случайно, что турнир проводится среди школьников. Наша цель — привить детям здоровый образ жизни. Я рада, что впервые, проведя его в таком формате, на предварительных этапах у нас было 1040 участников. У нас есть проблема с инфраструктурой, связанной с плаванием, поэтому я считаю это важным результатом, и это также показывает, сколько проблем нам предстоит решить», — заявила министр образования, науки и спорта Жанна Андреасян в беседе с журналистами.
В турнире учеников 3–6-х классов команды Еревана, Ширака и Котайка последовательно заняли места в тройке лидеров.
А в турнире учеников 7–12-х классов медали завоевали следующие команды: первое место — Ереван, второе место— Ширак, третье место — Лори.
Команда, занявшая 1-е место, была награждена 4 000 000 драмов, 2-е место – 2 500 000 драмов, 3-е место – 1 500 000 драмов. Занявшие призовые места турнира, также были награждены денежными призами. 1-е место: (8 участников) – по 150 000 драмов, 2-е место: (8 участников) – по 100 000 драмов, 3-е место: (8 участников) – по 75 000 драмов.
Лица, ответственные за команды, также были награждены: 1 место: 150 000 драмов, 2 место: 100 000 драмов, 3 место: 75 000 драмов.