ՀՀ ՄԻՊ-ը հանդիպել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հանդիպել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Մատիաս Գիյոմարի հետ։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՄԻԵԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը և Դատարանի քարտուղարի տեղակալ Աբել Կամպոսը:
«Քննարկվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի համագործակցության, ՄԻԵԴ վճիռների կատարման հետ կապված հարցերը, ազգային մակարդակում մարդու իրավունքների ոլորտում առկա հիմնական խնդիրները, ինչպես նաև իրավունքների պաշտպանության արդյունավետության բարձրացման ուղիները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՀ ՄԻՊ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև մարդու իրավունքներին և իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հաստատություններին առնչվող ժամանակակից մարտահրավերների շուրջ։
Զրուցակիցները վերահաստատել են հանձնառությունը` շարունակելու համագործակցությունը` նպատակ ունենալով ակտիվացնել երկխոսությունը և ամրապնդել մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգերը։

Armenian Ombudsperson meets with European Court of Human Rights President
Human Rights Defender (Ombudsperson) of Armenia, Anahit Manasyan, met with European Court of Human Rights President Mattias Guyomar during a visit to Strasbourg.
European Court of Human Rights Judge Vahe Grigoryan and Deputy Registrar of the court Abel Campos were also present at the meeting.
“The discussions focused on the cooperation between the Human Rights Defender and the European Court of Human Rights, issues related to the implementation of ECtHR judgments, the main challenges in the field of human rights at the national level, as well as ways to improve the effectiveness of rights protection,” the Human Rights Defender’s Office of the Republic of Armenia stated in a press release.
The parties also exchanged views on contemporary challenges related to human rights and institutions engaged in rights protection. They reaffirmed their commitment to continue cooperating, aiming to strengthen dialogue and enhance human rights protection systems.