Ղազախական ցորենով բեռնված գնացքն Ադրբեջանից ուղևորվել է Հայաստան՝ Վրաստանի տարածքով
Ղազախական ծագման ցորենով բեռնված վագոնները դուրս են եկել Ադրբեջանի Բալաջարի երկաթուղային կայարանից և Վրաստանի տարածքով կուղևորվեն Հայաստան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ադրբեջանական APA գործակալությունը։
Նշվում է, որ Ղազախստանից Հայաստանի համար նախատեսված շուրջ 1000 տոննա ցորենով բեռնված 15 վագոններն Ադրբեջան էին հասել նոյեմբերի 5-ին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը հանել է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման բոլոր սահմանափակումները՝ հայտնելով, որ Ղազախստանից Ադրբեջանի տարածքով ցորենի առաջին խմբաքանակը կուղարկվի Հայաստան։ Ալիևի այս հայտարարությունը ողջունել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իր հերթին հայտնելով, որ Հայաստանն էլ իր հերթին հանում է բոլոր սահմանափակումները իր տարածքով դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա բեռնարի տարանցման համար։
Նոյեմբերի 6-ի գիշերը Հայաստան էր հասել շուրջ 1000 տոննա ցորենի խմբաքանակը, որն Ադրբեջանի տարածքով ուղարկվել էր Ռուսաստանի կողմից։  Ռուսաստանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ առաջիկայում ևս 132 վագոն ցորենի խմբաքանակ կարտահանի Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով։

Состав, груженный казахстанским зерном, проследовал из Азербайджана в Армению через территорию Грузии
Состав, груженный казахстанским зерном, вышел с железнодорожной станции Баладжар в Азербайджане и следует в Армению через Грузию.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило азербайджанское агентство APA.
15 вагонов с почти 1000 тонн зерна, предназначенного для Армении, прибыли из Казахстана в Азербайджан 5 ноября.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев объявил о снятии всех ограничений на транзит грузов через территорию Азербайджана в Армению, заявив, что первая партия пшеницы из Казахстана через Азербайджан будет отправлена в Армению. Заявление Алиева приветствовал премьер-министр Армении Никол Пашинян, который, в свою очередь, заявил, что Армения снимает все ограничения на транзит грузов через свою территорию в Азербайджан и Турцию.
В ночь на 6 ноября в Армению прибыла первая партия зерна - около 1000 тонн, отправленная Россией через Азербайджан. Россия уже объявила, что в ближайшее время экспортирует в Армению через Азербайджан еще 132 вагона зерна.