Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական համաձայնագիրը նոր դռներ է բացել. Եվրանեսթի համանախագահ
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանում վեհաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված  խաղաղության համաձայնագիրը որակեց որպես պատմական ձեռքբերում։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված պատմական համաձայնագիրը նոր դռներ է բացել։ Ես տեսնում եմ իրական ձգտում առաջ շարժվելու և բարգավաճելու։ Սա մեզ հույս է տալիս, որ կապերն ու գործընկերությունը կկառուցվեն վստահության վրա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա։
Լագոդինսկին նշեց, որ Եվրամիության դիրքորոշումը խաղաղության հարցում հստակ և միասնական է։
«Կարևոր չէ, թե որքան ապատեղեկատվություն է տարածվում մեր եվրոպական դիրքորոշման վերաբերյալ․ մենք միաձայն և հանձնառու կերպով աջակցում ենք խաղաղության այս գործընթացին»,– նշեց Եվրանեսթի համանախագահը։
Եվրանեսթի համանախագահն անդրադարձավ նաև Հայաստանի խորհրդարանի ընդունած օրենքին Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին՝ շեշտելով, որ դա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը եվրոպական արժեքների և ժողովրդավարության ճանապարհով առաջ գնալու ուղին է ընտրել։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Հայկական կողմից համաձայնագիրը նախաստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ադրբեջանական կողմից՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։

Историческое соглашение между Арменией и Азербайджаном открыло новые двери: сопредседатель “Евронеста”
На 12-ой пленарной сессии Парламентской ассамблеи “Евронест” в Ереване сопредседатель ассамблеи Сергей Лагодинский назвал парафированное мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном историческим достижением.
“Парафированное историческое соглашение между Арменией и Азербайджаном открыло новые двери. Я вижу реальное стремление двигаться вперед и процветать. Это вселяет в нас надежду на то, что отношения и партнерство будут строиться на доверии”, — как сообщает “Арменпресс”, заявил он.
Лагодинский отметил, что позиция Европейского союза по вопросу мира ясна и едина.
“Неважно, сколько дезинформации распространяется о нашей европейской позиции. Мы единодушно и преданно поддерживаем этот мирный процесс”, — отметил сопредседатель “Евронест”.
Сопредседатель “Евронеста” также коснулся закона, принятого Парламентом Армении о начале процесса вступления в Европейский союз, подчеркнув, что это свидетельствует о выборе Арменией пути продвижения по пути европейских ценностей и демократии.
Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение в Вашингтоне 8 августа. С армянской стороны соглашение парафировал министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, с азербайджанской — министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов.