Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատմական համաձայնագիրը նոր դռներ է բացել. Եվրանեսթի համանախագահ
Երևանում անցկացվող Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նստաշրջանում վեհաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված  խաղաղության համաձայնագիրը որակեց որպես պատմական ձեռքբերում։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված պատմական համաձայնագիրը նոր դռներ է բացել։ Ես տեսնում եմ իրական ձգտում առաջ շարժվելու և բարգավաճելու։ Սա մեզ հույս է տալիս, որ կապերն ու գործընկերությունը կկառուցվեն վստահության վրա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա։
Լագոդինսկին նշեց, որ Եվրամիության դիրքորոշումը խաղաղության հարցում հստակ և միասնական է։
«Կարևոր չէ, թե որքան ապատեղեկատվություն է տարածվում մեր եվրոպական դիրքորոշման վերաբերյալ․ մենք միաձայն և հանձնառու կերպով աջակցում ենք խաղաղության այս գործընթացին»,– նշեց Եվրանեսթի համանախագահը։
Եվրանեսթի համանախագահն անդրադարձավ նաև Հայաստանի խորհրդարանի ընդունած օրենքին Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին՝ շեշտելով, որ դա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը եվրոպական արժեքների և ժողովրդավարության ճանապարհով առաջ գնալու ուղին է ընտրել։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։ Հայկական կողմից համաձայնագիրը նախաստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ադրբեջանական կողմից՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։

The Co-President of the Euronest Parliamentary Assembly, Sergey Lagodinsky, described the Armenian-Azerbaijani initialed peace treaty as a “historic achievement” in his remarks at the 12th Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly in Yerevan.
"The historic agreement, initialed between Armenia and Azerbaijan, has opened new doors. I see a genuine desire to move forward and prosper. This gives us hope that relations and partnerships will be built on trust,” he said.
Lagodinsky stated that the European Union's stance on the issue of peace is clear and unified.
'It doesn't matter how much misinformation is spread about our European stance; we unanimously and resolutely support this peace process,' he said.
Speaking about the Armenian parliament’s adoption of the EU bill, Lagodinsky said that this proves the country has chosen to advance on the path of democracy and European values.