Ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով
2025 թվականի առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով՝ կազմելով 71.4 միլիոն ամերիկյան դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել էր ընդամենը 40.4 միլիոն դոլար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, որն աշխատանքային այցով Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում է։
«Այս տարվա առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով՝ կազմելով 71.4 միլիոն ամերիկյան դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել էր ընդամենը 40.4 միլիոն դոլար Ավելին՝ այս տարվա 8 ամիսներին արդեն իսկ ավելի շատ արտահանում ենք իրականացրել Գերմանիա, քան ամբողջ անցած տարվա ընթացքում։ Սա կարևոր է Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ապահովման տեսանկյունից»,- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Պապոյանը նաև տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 29-ին հանդիպելու է ավելի քան 40 գերմանացի գործարարների հետ և նրանց է ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության, ներդրումային միջավայրի հնարավորությունները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նաև հանդիպելու է Գերմանիայի գյուղատնտեսության դաշնային նախարար Ալոիս Ռեյների հետ։
Հոկտեմբերի 30-ին Բեռլինում մեկնարկելու են Հայաստան-Գերմանիա միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, որոնք հայկական կողմից նախագահելու է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։

За первые 8 месяцев текущего года экспорт из Армении в Германию увеличился более чем на 77%
За первые 8 месяцев 2025 года экспорт из Армении в Германию увеличился более чем на 77%, составив $71,4 млн. За тот же период прошлого года он составил всего $40,4 млн. Как передает “Арменпресс”, об этом в видеоролике, опубликованном на его странице в Facebook, сообщил министр экономики Республики Армения Геворг Папоян, который находится с рабочим визитом в столице Германии Берлине.
“За первые 8 месяцев этого года экспорт из Армении в Германию увеличился более чем на 77%, составив $71,4 млн. За тот же период прошлого года он составил всего $40,4 млн. Более того, за первые 8 месяцев этого года мы уже экспортировали в Германию больше, чем за весь прошлый год. Это важно с точки зрения обеспечения диверсификации экономики Армении”, — заявил министр экономики Республики Армения.
Папоян также сообщил, что 29 октября встретится с более чем 40 немецкими бизнесменами и представит им возможности экономики и инвестиционной среды Армении.
Министр экономики также встретится с федеральным министром сельского хозяйства Германии Алоисом Райнером.
30 октября в Берлине начнется заседание армяно-германской межправительственной комиссии, которое с армянской стороны проведет министр экономики Армении Геворг Папоян.