Ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով
2025 թվականի առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով՝ կազմելով 71.4 միլիոն ամերիկյան դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել էր ընդամենը 40.4 միլիոն դոլար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակած տեսանյութում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, որն աշխատանքային այցով Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում է։
«Այս տարվա առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Գերմանիա արտահանումն աճել է ավելի քան 77 տոկոսով՝ կազմելով 71.4 միլիոն ամերիկյան դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այն կազմել էր ընդամենը 40.4 միլիոն դոլար Ավելին՝ այս տարվա 8 ամիսներին արդեն իսկ ավելի շատ արտահանում ենք իրականացրել Գերմանիա, քան ամբողջ անցած տարվա ընթացքում։ Սա կարևոր է Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ապահովման տեսանկյունից»,- ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Պապոյանը նաև տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 29-ին հանդիպելու է ավելի քան 40 գերմանացի գործարարների հետ և նրանց է ներկայացնել Հայաստանի տնտեսության, ներդրումային միջավայրի հնարավորությունները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նաև հանդիպելու է Գերմանիայի գյուղատնտեսության դաշնային նախարար Ալոիս Ռեյների հետ։
Հոկտեմբերի 30-ին Բեռլինում մեկնարկելու են Հայաստան-Գերմանիա միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, որոնք հայկական կողմից նախագահելու է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։

Armenian exports to Germany surge nearly 80%
In the first eight months of 2025, Armenia’s exports to Germany increased by more than 77 percent, reaching 71.4 million U.S. dollars, Minister of Economy Gevorg Papoyan said in a statement during his visit to Berlin.
On 30 October, the Armenia-Germany Intergovernmental Commission meetings will begin in Berlin, with the Armenian side chaired by Mr. Papoyan.
“In the first eight months of this year, Armenia’s exports to Germany increased by more than 77 percent, reaching 71.4 million U.S. dollars. In the same period last year, it amounted to just 40.4 million dollars. Moreover, in the first eight months of this year, we have already exported more to Germany than during the entire previous year. This is important for ensuring the diversification of Armenia’s economy,” he said,
Papoyan also announced that on 29 October he will meet with more than 40 German businessmen and present to them the opportunities offered by Armenia’s economy and investment environment.