ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու  Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկու երկրների միջև  համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Եվա Սունդքվիստին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից՝ նշելով, որ Պապոյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա դիվանագիտական առաքելության ընթացքում երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի՝ ընդգրկելով նոր ոլորտներ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը համառոտ ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները, որոնք միտված են Հայաստանի տնտեսության կայուն աճի խթանմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու ներդրումների ներգրավմանը։
«Եվրամիության երկրների ընկերությունների համար Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելը դյուրացնելու նպատակով մեր կառավարությունը ներդրել է պարզեցված լիցենզավորման ընթացակարգ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են շինարարությունը, տրանսպորտը, փոստային ծառայություններն ու անվտանգությունը, որից կարող են օգտվել նաև շվեդական ընկերությունները», - նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարն իր խոսքում նաև անդրադարձել է 2025 - 2030 թվականների  արտահանման ռազմավարությանը, որը հիմնված է արտադրության դիվերսիֆիկացման, հայկական ապրանքների մրցունակության բարձրացման, ինչպես նաև նոր շուկաներում հայկական ընկերությունների արտադրության առաջմղմանը: Այս համատեքստում նախարար Պապոյանը կարևորել է Շվեդիայի հետ փորձի և տեխնոլոգիաների փոխանակումը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Շվեդիա առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնմանը, ՓՄՁ զարգացմանը, «Պետություն-մասնավոր երկխոսությանը», գյուղատնտեսության և կանաչ տնտեսության ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Երկուստեք ընդգծվել է B2B ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպման կարևորությունը՝ երկու երկրների գործարար շրջանակների համագործակցությունն ընդլայնելու և փոխադարձ ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով։

Minister of Economy Gevorg Papoyan held a meeting with Sweden’s new ambassador to Armenia Eva Sundquist.
Papoyan congratulated the ambassador on her appointment and expressed hope that, during her diplomatic mission, economic cooperation between the two countries would further expand to include new sectors, the ministry said in a press release.
During the meeting, the minister briefly outlined the main principles of the Armenian government’s economic policy, aimed at promoting sustainable economic growth, improving the business environment, and attracting investment.
“For companies from European Union countries, our government has introduced a simplified licensing procedure in sectors such as construction, transport, postal services, and security, which can also be utilized by Swedish companies,” Minister Gevorg Papoyan said.
In his remarks, the minister also touched upon the 2025–2030 export strategy, which is based on diversifying production, increasing the competitiveness of Armenian products, and promoting Armenian companies’ output in new markets. In this context, Papoyan emphasized the importance of exchanging experience and technology with Sweden.
The discussion also covered a range of issues related to expanding Armenia-Sweden trade and economic relations, developing SMEs, public-private dialogue, and cooperation in the fields of agriculture and the green economy.
Both sides emphasized the importance of organizing B2B meetings to expand cooperation between the business communities of the two countries and to enhance mutual awareness.