ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու  Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկու երկրների միջև  համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Եվա Սունդքվիստին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից՝ նշելով, որ Պապոյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա դիվանագիտական առաքելության ընթացքում երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի՝ ընդգրկելով նոր ոլորտներ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը համառոտ ներկայացրել է ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները, որոնք միտված են Հայաստանի տնտեսության կայուն աճի խթանմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու ներդրումների ներգրավմանը։
«Եվրամիության երկրների ընկերությունների համար Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելը դյուրացնելու նպատակով մեր կառավարությունը ներդրել է պարզեցված լիցենզավորման ընթացակարգ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են շինարարությունը, տրանսպորտը, փոստային ծառայություններն ու անվտանգությունը, որից կարող են օգտվել նաև շվեդական ընկերությունները», - նշել է Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարն իր խոսքում նաև անդրադարձել է 2025 - 2030 թվականների  արտահանման ռազմավարությանը, որը հիմնված է արտադրության դիվերսիֆիկացման, հայկական ապրանքների մրցունակության բարձրացման, ինչպես նաև նոր շուկաներում հայկական ընկերությունների արտադրության առաջմղմանը: Այս համատեքստում նախարար Պապոյանը կարևորել է Շվեդիայի հետ փորձի և տեխնոլոգիաների փոխանակումը:
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Շվեդիա առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնմանը, ՓՄՁ զարգացմանը, «Պետություն-մասնավոր երկխոսությանը», գյուղատնտեսության և կանաչ տնտեսության ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Երկուստեք ընդգծվել է B2B ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպման կարևորությունը՝ երկու երկրների գործարար շրջանակների համագործակցությունն ընդլայնելու և փոխադարձ ճանաչելիությունը բարձրացնելու նպատակով։

Министр экономики Армении и посол Швеции обсудили возможности расширения сотрудничества между двумя странами
Министр экономики Армении Геворг Папоян 27 октября принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Армении Еву Сундквист. На встрече также присутствовал заместитель министра Анушик Аветян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики, Папоян поздравил посла с назначением и выразил надежду, что в период его дипломатической миссии экономическое сотрудничество между двумя странами будет и дальше расширяться, охватывая новые сферы.
Министр кратко представил основные принципы экономической политики правительства, направленные на содействие устойчивому росту экономики Армении, улучшение бизнес-среды и привлечение инвестиций.
«В целях содействия инвестициям в Армению компаний из ЕС наше правительство ввело упрощенную процедуру лицензирования в таких сферах, как строительство, транспорт, почтовые услуги и безопасность, которой могут воспользоваться и шведские компании», — отметил Геворг Папоян.
Министр также коснулся стратегии экспорта на 2025–2030 годы, которая основана на диверсификации производства, повышении конкурентоспособности армянской продукции, а также продвижении продукции армянских компаний на новые рынки. В этом контексте министр Папоян подчеркнул важность обмена опытом и технологиями со Швецией.
Был также обсужден ряд вопросов, связанных с расширением торгово-экономических отношений между Арменией и Швецией, развитием малого и среднего бизнеса, «государственно-частным диалогом», а также сотрудничеством в сферах сельского хозяйства и зеленой экономики.
Стороны подчеркнули важность организации встреч в формате B2B для расширения сотрудничества между деловыми кругами двух стран и повышения уровня взаимного узнавания.