Մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի տարեկան միջին աճը յոթ տարում կազմել է ավելի քան 660 դոլար. Էկոնոմիկայի նախարար
2017 թվականին հաջորդած 7 տարիների ընթացքում Հայաստանում 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի տարեկան միջին աճը կազմել է մոտ 662 դոլար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ հղում անելով Համաշխարհային բանկի տվյալներին, որոնք վերաբերում են 1991 թվականից մինչև 2024 թվականը Հայաստանում 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի ցուցանիշներին։
Նա նշել է, որ 1991 թվականին 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն Հայաստանում եղել է 573 դոլար, իսկ 1997-ին՝ 505 դոլար՝ տարեկան նվազելով միջինը ավելի քան 10 դոլարով։
Այնուհետև, նախարարը համեմատել է 1997-ի ՀՆԱ-ի ցուցանիշները 2007 թվականի հետ՝ նշելով, որ այդ ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ն տարեկան միջինում աճել է մոտ 246 դոլարով, իսկ հաջորդած 10 տարիներին տարեկան միջին աճը կազմել է մոտ 141 դոլար։
Համեմատելով 2024 թվականին 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն, որը կազմել է 8501 դոլար՝ Պապոյանն արձանագրել է, որ 2017-ի համեմատ այդ ցուցանիշը 7 տարում աճել է 4632 դոլարով կամ տարեկան միջինում՝ մոտ 662 դոլարով։

Среднегодовой рост ВВП на душу населения за семь лет составил более 660 долларов США. Министр экономики
За 7 лет после 2017 года среднегодовой рост ВВП на душу населения в Армении составил около 662 долларов США.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр экономики РА Геворг Папоян, ссылаясь на данные Всемирного банка, которые касаются показателей ВВП на душу населения в Армении с 1991 по 2024 годы.
Он отметил, что в 1991 году ВВП на душу населения в Армении составлял 573 доллара США, а в 1997 году — 505 долларов США, снижаясь в среднем более чем на 10 долларов США в год.
Затем министр сравнил показатели ВВП 1997 года с 2007 годом, отметив, что в этот период ВВП рос в среднем примерно на 246 долларов США в год, а в последующие 10 лет среднегодовой рост составил около 141 доллара США.
Сравнивая ВВП на душу населения в 2024 году, который составил 8501 доллар США, Папоян отметил, что по сравнению с 2017 годом этот показатель за 7 лет увеличился на 4632 доллара США, или в среднем за год составил около 662 долларов США.