Մեկ շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի տարեկան միջին աճը յոթ տարում կազմել է ավելի քան 660 դոլար. Էկոնոմիկայի նախարար
2017 թվականին հաջորդած 7 տարիների ընթացքում Հայաստանում 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի տարեկան միջին աճը կազմել է մոտ 662 դոլար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ հղում անելով Համաշխարհային բանկի տվյալներին, որոնք վերաբերում են 1991 թվականից մինչև 2024 թվականը Հայաստանում 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի ցուցանիշներին։
Նա նշել է, որ 1991 թվականին 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն Հայաստանում եղել է 573 դոլար, իսկ 1997-ին՝ 505 դոլար՝ տարեկան նվազելով միջինը ավելի քան 10 դոլարով։
Այնուհետև, նախարարը համեմատել է 1997-ի ՀՆԱ-ի ցուցանիշները 2007 թվականի հետ՝ նշելով, որ այդ ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ն տարեկան միջինում աճել է մոտ 246 դոլարով, իսկ հաջորդած 10 տարիներին տարեկան միջին աճը կազմել է մոտ 141 դոլար։
Համեմատելով 2024 թվականին 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ն, որը կազմել է 8501 դոլար՝ Պապոյանն արձանագրել է, որ 2017-ի համեմատ այդ ցուցանիշը 7 տարում աճել է 4632 դոլարով կամ տարեկան միջինում՝ մոտ 662 դոլարով։

Over the seven years following 2017, Armenia's GDP per capita grew by an average of approximately $662 per year, Minister of Economy Gevorg Papoyan said, citing World Bank data.
The data cover Armenia's GDP per capita from 1991 to 2024.
In 1991, Armenia's GDP per capita was $573, while in 1997 it had decreased to $505, declining on average by more than $10 per year, Papoyan said.
The minister then compared the GDP figures of 1997 with those of 2007, noting that during this period, GDP increased by an average of approximately $246 per year, while over the following ten years, the annual average growth was about $141.
Comparing the GDP per capita in 2024, which was $8,501, Papoyan noted that over the seven years since 2017, this figure had increased by $4,632, or by an average of approximately $662 per year.