«Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում ընթացքի մեջ են 200 միլիոն եվրոյի ծրագրեր
«Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա»  նախաձեռնության շրջանակներում ընթացքի մեջ են 200 միլիոն եվրոյի ծրագրեր
«Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա»  նախաձեռնության շրջանակներում Սյունիքի մարզում ընթացքի մեջ է ավելի քան 80 ծրագիր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը։
«Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության գլխավոր նպատակը Սյունիքի մարզի համար ծրագրեր իրականացնելն է կարևորագույն ուղղություններով, ինչպիսիք են կրթությունը, առողջապահությունը, ենթակառուցվածքները, սոցիալական ծառայությունները, փոքր և միջին բիզնեսը, փոքր ենթակառուցվածքային ծրագրերը։ Այս պահին 80-ից ավելի ծրագրեր ընթացքի մեջ են։ Դրանք համաձայնեցված, միասին քննարկված և թիրախային ծրագրեր են, որոնք ուղղված են Սյունիքի մարզի դիմակայունությունը բարձրացնելուն»,- ասել է մարզպետը։
Մարզպետը հավելել է, որ Սյունիքի մարզում «Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերն արդեն հասնում են 200 միլիոն եվրոյի։ «Մենք պետք է աշխատենք պահել ծրագրերի այս որակը, և կարծում եմ, որ շատ մոտ ապագայում մենք կունենանք շատ բարձր սանդղակ ու արդյունքներ»,- նշել է Ղուկասյանը։
Ավելի վաղ ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Եվրամիության կողմից Հայաստանում արվող ներդրումների ծավալը վերջնարդյունքում հասնելու է 2.5 միլիարդ եվրոյի։ Դեսպանն այդ ներդրումների կարևոր մաս էր համարել «Դիմակայուն Սյունիք. Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում Սյունիքի մարզում իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորումը։

More than 80 projects are currently underway in Syunik Province within the framework of the Resilient Syunik: Team Europe initiative, Syunik Governor Robert Ghukasyan told reporters on Friday.
“The main goal of the ‘Resilient Syunik: Team Europe’ initiative is to implement targeted programs in Syunik Province across key sectors such as education, healthcare, infrastructure, social services, small and medium-sized enterprises, and small-scale infrastructure projects. Currently, more than 80 projects are underway. These are coordinated, jointly discussed, and targeted programs aimed at strengthening the resilience of Syunik,” the Governor said.
He added that the projects under the Resilient Syunik: Team Europe initiative have already reached a total value of 200 million euros.
“We must work to maintain the quality of these programs, and I believe that in the very near future, we will achieve high standards and strong results,” Governor Ghukasyan said.
Head of the EU Delegation to Armenia Vassilis Maragos earlier said that the ongoing investments by the European Union in Armenia, implemented through various programs, are ultimately expected to reach 2.5 billion euros.