Պապոյանն ու Միացյալ Թագավորության դեսպանը քննարկել են հայ-բրիտանական տնտեսական կապերի խորացման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Պամելա Քոուլին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են նախարությունից՝ Պապոյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ ի նպաստ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ընդլայնման:
Գևորգ Պապոյանը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների գործակցությունը կշարունակի ամրապնդվել՝ ունենալով փոխվստահության և գործընկերային երկխոսության ամուր հիմք։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-բրիտանական տնտեսական կապերի խորացման հնարավորությունները, առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված քայլերը և նոր նախաձեռնությունների իրականացումը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային առաջնահերթություններին, այդ թվում՝ TRIPP ծրագրին, որը դիտարկվում է որպես ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնման և համագործակցության ամրապնդման կարևոր հարթակ։
Դեսպան Քոուլին նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը պատրաստակամ է ակտիվացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ նոր մակարդակի բարձրացնելով տնտեսական և ներդրումային փոխգործակցությունը։

Министр экономики Армении и посол Великобритании обсудили возможности углубления двусторонних экономических связей
Министр экономики Армении Геворг Папоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Соединённого Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александру Памелу Коул.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Папоян поздравил посла с назначением и пожелал ей успехов в дальнейшем развитии и расширении отношений между Арменией и Соединённым Королевством.
Геворг Папоян выразил уверенность в том, что партнёрство между двумя странами будет и впредь укрепляться, имея прочную основу взаимного доверия и партнёрского диалога.
Стороны обсудили возможности углубления армяно-британских экономических связей, направленные на развитие торгово-экономических отношений шаги, а также реализацию новых инициатив.
Собеседники также обсудили региональные приоритеты, включая проект TRIPP, которая рассматривается как важная платформа для расширения инвестиционных возможностей и укрепления сотрудничества.
Посол Коул отметила, что Великобритания готова активизировать сотрудничество с Арменией, выводя экономическое и инвестиционное взаимодействие на новый уровень.