Էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ներմուծման համար ԱԱՀ-ից ազատման արտոնությունը երկարաձգվում է ևս մեկ տարով
Կառավարությունը ևս մեկ տարով երկարաձգում է էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների համար ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ) ազատման գործող արտոնությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության հոկտեմբերի 16-ի նիստի ժամանակ համապատասխան նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Գործող արտոնությունը նախատեսում է, որ մեծ, միջին և փոքր ավտոբուսները, մարդատար մեքենաները, մոտոցիկլետները և մոպեդները, որոնք ունեն էլեկտրական շարժիչ, ազատված են ԱԱՀ-ից մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը։ Հաշվի առնելով դրական արդյունքները՝ առաջարկվում է ժամկետը երկարաձգել ևս մեկ տարով՝ մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը»,-նշեց Պապոյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2019 թվականից գործող արտոնությունը զգալիորեն խթանել է էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը Հայաստան։ Նրա տվյալներով՝ 2023 թվականին ներմուծվել է 9,635 էլեկտրական տրանսպորտային միջոց, ինչը 2022-ի համեմատ աճել է 75 տոկոսով, 2024 թվականին՝ 11,793 միավոր, ինչը 2023-ի համեմատ աճել է 22 տոկոսով, իսկ 2019 թվականի համեմատ աճը կազմել է շուրջ 17,6 անգամ։
Բացի այդ, Պապոյանը նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է օգտվել նաև Մաքսային միության հանձնաժողովի որոշմամբ սահմանված մաքսատուրքից ազատման քվոտաներից։ Մասնավորապես՝ 2023, 2024 և 2025 թվականների համար նախատեսված է տարեկան 8000 միավոր էլեկտրական մեքենաների ներմուծման քվոտա, որոնց դեպքում մաքսատուրք չի գանձվում։
«Այս տարվա սկզբից մինչև հոկտեմբերի 14-ը Հայաստան է ներմուծվել 14,888 էլեկտրական շարժիչով մեքենա, 3 ավտոբուս, ինչպես նաև 2,634 մոտոցիկլետ և մոպեդ, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է արտոնությունների արդյունավետության մասին»,-նշեց նախարարը։

Armenia extends VAT exemption as electric vehicle imports continue to surge
The Armenian government is extending the current Value Added Tax (VAT) exemption for electric vehicles by another year.
The decision was announced by Minister of Economy Gevorg Papoyan during the October 16 Cabinet meeting.
“Under the current exemption, large, medium, and small buses, passenger cars, motorcycles, and mopeds with electric engines are exempt from VAT until January 1, 2026. Given the positive outcomes, we propose extending the deadline by another year—until December 31, 2026,” Papoyan said.
The minister recalled that since its introduction in 2019, the exemption has significantly boosted the import of electric vehicles into Armenia.
In 2023, 9,635 electric vehicles were imported, marking a 75% increase compared to 2022. In 2024, that number rose to 11,793, a 22% increase from the previous year.
Compared to 2019, the import volume has increased by approximately 17.6 times, according to the minister's data.
Papoyan also noted that Armenia continues to benefit from customs duty exemption quotas set by the Eurasian Economic Union Commission. Specifically, for the years 2023, 2024, and 2025, Armenia has been allocated a quota of 8,000 electric vehicles per year that can be imported without customs duties.
“From the beginning of this year through October 14, Armenia has imported 14,888 electric vehicles, 3 electric buses, and 2,634 motorcycles and mopeds—yet another indication of the effectiveness of these incentives,” the minister concluded.