Հայաստանի վարչապետն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպման ընթացքում կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ անցած տարիների ընթացքում ձևավորվել է ակտիվ երկխոսություն։ ՀՀ վարչապետը շեշտել է ԵԱՀԿ-ի դերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով։
Էլինա Վալտոնենը շնորհավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով՝ վստահություն հայտնելով, որ այն էապես կնպաստի Հայաստանի կայուն ապագայի կառուցմանն ու տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցերի։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ–ԵՄ հարաբերությունների զարգացման շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ժողովրդավարության ամրապնդման և բարեփոխումների առաջմղման գործում ԵՄ հետևողական աջակցությունը՝ շեշտելով, որ տարբեր ոլորտներում ԵՄ ստանդարտների ներդրումը ՀՀ կառավարության համար ունի առաջնահերթ նշանակություն։ Այս համատեքստում, քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով իրականացվող ռեֆորմներին վերաբերող հարցեր։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էլինա Վալտոնենն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի։ Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել բիզնես կապերի խթանման, ներդրումների ներգրավման հնարավորությունների շուրջ։ Կողմերն ընդգծել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with OSCE Chairperson-in-Office, Finland’s FM Elina Valtonen in Yerevan.
During the meeting, PM Pashinyan emphasized the importance of effective cooperation with the OSCE, noting that active dialogue has been established over the past years. The Prime Minister of Armenia highlighted the necessity of strengthening the OSCE’s role to ensure security and stability within the organization’s area of responsibility, according to a readout by the Prime Minister’s Office.
Elina Valtonen congratulated on the occasion of the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan, expressing confidence that it will significantly contribute to building a stable future for Armenia and fostering cooperation in the region.
The Armenian PM and OSCE Chairperson-in-Office discussed the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the continuation of the border delimitation process, and issues related to regional developments.
Views were exchanged regarding the development of Armenia–EU relations. Prime Minister Pashinyan emphasized the EU’s consistent support in strengthening democracy and advancing reforms, highlighting that the introduction of EU standards across various sectors is a top priority for the Armenian government. In this context, issues related to reforms in combating corruption, developing civil society, improving the business environment, and other areas were discussed.
Pashinyan and Valtonen also addressed matters concerning the further development of relations between Armenia and Finland. In particular, they exchanged views on promoting business ties and exploring investment opportunities. Both sides stressed the necessity of organizing high-level reciprocal visits.