Հայաստանի վարչապետն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպման ընթացքում կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ անցած տարիների ընթացքում ձևավորվել է ակտիվ երկխոսություն։ ՀՀ վարչապետը շեշտել է ԵԱՀԿ-ի դերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով։
Էլինա Վալտոնենը շնորհավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով՝ վստահություն հայտնելով, որ այն էապես կնպաստի Հայաստանի կայուն ապագայի կառուցմանն ու տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցերի։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ–ԵՄ հարաբերությունների զարգացման շուրջ։ Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ժողովրդավարության ամրապնդման և բարեփոխումների առաջմղման գործում ԵՄ հետևողական աջակցությունը՝ շեշտելով, որ տարբեր ոլորտներում ԵՄ ստանդարտների ներդրումը ՀՀ կառավարության համար ունի առաջնահերթ նշանակություն։ Այս համատեքստում, քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով իրականացվող ռեֆորմներին վերաբերող հարցեր։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էլինա Վալտոնենն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցերի։ Մասնավորապես, մտքեր են փոխանակվել բիզնես կապերի խթանման, ներդրումների ներգրավման հնարավորությունների շուրջ։ Կողմերն ընդգծել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը։

Премьер-министр Армении принял делегацию, возглавляемую действующим председателем ОБСЕ
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Финляндии Элину Валтонен.
Как сообщает “Арменпресс”, в ходе встречи Никол Пашинян подчеркнул важность эффективного сотрудничества с ОБСЕ, отметив, что за последние годы сформировался активный диалог. Премьер-министр подчеркнул необходимость усиления роли ОБСЕ в обеспечении безопасности и стабильности в зоне ответственности организации.
Элина Валтонен поздравила с установлением мира между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность, что это внесет значительный вклад в построение стабильного будущего Армении и развитие сотрудничества в регионе.
Собеседники обсудили вопросы нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, продолжения процесса демаркации границы и вопросы, связанные с региональными процессами.
Состоялся обмен мнениями о развитии отношений Армения-ЕС. Премьер-министр Пашинян подчеркнул последовательную поддержку ЕС укреплению демократии и продвижению реформ, подчеркнув, что внедрение стандартов ЕС в различных сферах имеет первостепенное значение для правительства РА. В этом контексте обсуждались вопросы, связанные с борьбой с коррупцией, развитием гражданского общества, улучшением бизнес-среды и реформами, реализуемыми в других сферах.
Никол Пашинян и Элина Валтонен также затронули вопросы дальнейшего развития отношений между Арменией и Финляндией. В частности, они обменялись мнениями о возможностях развития деловых связей и привлечения инвестиций. Стороны подчеркнули необходимость организации взаимных визитов на высоком уровне.