Starbucks-ը դիտարկում է հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Starbucks-Alshaya Group Eurasia ընկերության փոխնախագահ Ֆիգեն Իլգազին և անշարժ գույքի գծով տնօրեն Հանզադե Կուղուին՝ Starbucks-ի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն ու «Enterprise Armenia»-ի գործադիր գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման սկզբում հյուրերը համառոտ ներկայացրել են Starbucks-ի առաքելությունը, նշելով, որ խոշորագույն այս ցանցը այսօր ներկայացված է շուրջ 86 երկրում, ունի 40 հազարից ավել սուրճի կետեր և հետաքրքրված է ընդլայնել իր գործունեությունը տարածաշրջանում։
Այնուհետև կողմերը քննարկել են Հայաստանի սրճարանային ոլորտի զարգացման հնարավորությունները՝ անդրադառնալով ոլորտում առկա ներուժին, ենթակառուցվածքների կատարելագործման հնարավորություններին, Հայաստանում սուրճի սպառման շուկայի առանձնահատկություններին և աճի միտումներին։
«Բարձրորակ միջազգային ներդրումների ներգրավումը Հայաստանի համար առաջնահերթություն է, և մենք ձեր այցելությունն արժևորում ենք որպես խոստումնալից քայլ այդ ուղղությամբ։ Հայաստանը առաջարկում է կայուն, բաց և բարեփոխումներին միտված բիզնես միջավայր՝ հենված երիտասարդ և բարձր կրթական ներուժ ունեցող մարդկային ռեսուրսների, զբոսաշրջության ոլորտի շարունակական աճի, ինչպես նաև դինամիկ զարգացող և մրցունակ սպառողական շուկայի վրա», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ընկերության ներկայացվածությանը հայկական շուկայում՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը մեծապես կնպաստի նաև մեր երկրում զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը։

Starbucks explores Armenian market
Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan met with Starbucks-Alshaya Group Eurasia Vice President Figen Ilgaz and Property Director Hanzade Kuğu to discuss the opportunities for Starbucks to enter the Armenian market, the ministry said.
Enterprise Armenia CEO Gohar Abajyan and Papoyan's deputy Anushik Avetyan also participated in the meeting.
The delegation noted that Starbucks has a presence in 86 countries with over 40,000 coffee shops and aims to expand its operations in the region.
The parties then discussed development opportunities in Armenia's coffee shop sector, highlighting the existing potential in the field, possibilities for infrastructure improvement, the characteristics of Armenia’s coffee consumption market, and current growth trends.
"Attracting high-quality international investments is a priority for Armenia, and we value your visit as a promising step in that direction. Armenia offers a stable, open, and reform-oriented business environment, supported by a young and well-educated workforce, continuous growth in the tourism sector, and a dynamically developing and competitive consumer market," said Minister Gevorg Papoyan.
During the meeting, the Minister expressed readiness to support the company’s entry into the Armenian market, emphasizing that such a move would also significantly contribute to increasing tourist flows to the country.