Էկոնոմիկայի նախարարը ներկայացրեց Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտի հիմնական մարտահրավերները
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ներկայացրեց Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում հիմնական մարտահրավերները։
«Որոշ հանքավայրեր 15-20 տարի հետո կարող են այլևս չլինել։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է իրականացնել նոր որոնումներ, որպեսզի, եթե մեզ համար սա առաջնահերթ ոլորտ է, շարունակենք ներդրումները և այն մնա տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Պապոյանը։
Նախարարը կարևորեց նաև ժամանակակից բնապահպանական պահանջներին համապատասխան գործունեությունը։
«Շատ կարևոր է, որ հանքարդյունաբերությունը ոչ միայն տնտեսական օգուտ բերի, այլ նաև հնարավորինս նվազագույնի հասցնի բնապահպանական վնասները»,- ընդգծեց Պապոյանը։
Պապոյանի խոսքով՝ նախարարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում է արտադրական շղթայի երկարացումը։
«Այսօր մենք հիմնականում արդյունահանում ենք և արտահանում։ Մեր նպատակն է անցնել ավելի բարդ ու երկար շղթաների՝ ստեղծելով ավելի բարդ արտադրանք։ Օրինակ՝ պղնձի հանքաքարից անցնել պղնձի ձուլակտորի, ապա մետաղալարի և էլեկտրական սարքավորումների արտադրության։ Սա էապես կավելացնի տնտեսության բարդության ինդեքսը»,- շեշտեց Պապոյանը։
Նախարարը հավելեց, որ այս ուղղությամբ քննարկումներ են ընթանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի և Ամուլսարի հանքի հետ։ «Եթե որոշենք գնալ այդ ճանապարհով, դա կլինի կարևոր ռազմավարական որոշում, որը պետք է կայացնենք հանրության հետ միասին։ Այդ որոշումը կբերի ավելի շատ հարկերի, նոր աշխատատեղերի և ավելի զարգացած տնտեսության»,-նշեց Պապոյանը։

Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, presented the main challenges facing the mining industry in the country.
“Some deposits may no longer exist in 15–20 years. Therefore, it is necessary to carry out new explorations so that, if this sector is a priority for us, we can continue investing and ensure it remains one of the key branches of the economy,” Papoyan told reporters during the Mining Armenia Forum 2025.
The minister highlighted the importance of the mining industry meeting international environmental standards.
“It is highly important that mining not only brings economic benefits but also minimizes environmental harm as much as possible,” Mr. Papoyan said.
Mr. Papoyan said his ministry focuses on extending the production value chain.
“Today, we mostly extract and export raw materials. Our goal is to move toward more complex and longer production chains by creating more sophisticated products. For example, processing copper ore into copper ingots, then into copper wire, and eventually into electrical equipment. This would significantly increase our Economic Complexity Index,” he highlighted.
The minister added that discussions are underway in this direction with the Zangezur Copper-Molybdenum Combine and the Amulsar mine.
“If we decide to take this path, it will be a major strategic decision that we must make together with the public. This decision would lead to more tax revenues, new jobs, and a more developed economy,” Papoyan said.