Ռումինիայի ԱԳ նախարարն աջակցություն է հայտնել Երևանի ու Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը
Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Տոյու Օանան անդրադարձել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռումինիայի ԱԳ նախարարը Հայաստանի գործընկերոջ հետ հանդիպմանն անդրադարձել X-ի միկրոբլոգում կատարված գրառմամբ։
I had my first official meeting with the Armenian FM @AraratMirzoyan on the #UNGA80 margins. Romania remains firmly committed to supporting Armenia’s stability, resilience, and democratic development, both bilaterally and within the multilateral framework. We strongly advocate… pic.twitter.com/VuP1KcLpPp
— Toiu Oana (@oana_toiu) September 28, 2025
«Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպեցի Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
Ռումինիան շարունակում է վճռականորեն հանձնառու լինել Հայաստանի կայունությանը, դիմադրողականությանը և ժողովրդավարական զարգացմանն աջակցելուն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։ Մենք վճռականորեն պաշտպանում ենք տարածաշրջանային խաղաղությունը, երկխոսությունը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների համապարփակ կարգավորումը»,-իր գրառման մեջ նշել է Ռումինիայի ԱԳ նախարարը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ակնկալում է Հայաստանի ու Ռումինիայի միջև ամուր, պրագմատիկ գործընկերության կառուցում՝ ի շահ երկու երկրների ու ամբողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի։
«Ամուր կերպով աջակցում եմ Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը՝ ի շահ տարածաշրջանային կայունության, խաղաղության և բարգավաճման»,-ասված է Տոյու Օանայի գրառման մեջ։

Глава МИД Румынии выразила поддержку нормализации отношений между Ереваном и Баку
Министр иностранных дел Румынии Тою Оана прокомментировала свою встречу с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в рамках Генеральной ассамблеи ООН.
Как сообщает Арменпресс, глава МИД Румынии прокомментировал встречу со своим армянским коллегой в публикации в микроблоге X.
«Я встретилась с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Румыния по-прежнему твердо привержена поддержке стабильности, устойчивости и демократического развития Армении как в двустороннем, так и в многостороннем формате. Мы решительно поддерживаем региональный мир, диалог и всеобъемлющую нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном», — отметила глава МИД Румынии в своем посте.
Она также подчеркнула, что рассчитывает на построение прочного и прагматичного партнерства между Арменией и Румынией на благо обеих стран и всего региона Южного Кавказа.
«Я решительно поддерживаю дальнейшее развитие отношений между Арменией и ЕС на благо региональной стабильности, мира и процветания», — заявила Тою Оана в своем посте.