Սիրիայի ԱԳ նախարարը 25 տարվա մեջ առաջին անգամ կմեկնի Վաշինգտոն. Axios
Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասաադ ալ-Շիբանին Վաշինգտոնում այս շաբաթ կհանդիպի ամերիկացի օրենսդիրների հետ՝ քննարկելու իր երկրի նկատմամբ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված մնացած պատժամիջոցների վերացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին սենատոր Լինդսի Գրեհեմի խոսքերը մեջբերել է Axios-ը։
Գրեհեմը նշել է, որ ինքն այլ սենատորների հետ ալ-Շիբանիին կհանդիպի սեպտեմբերի 18-ին։ Ակնկալվում է նաև, որ Սիրիայի ԱԳ նախարարը կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
Գրեհեմը Axios-ին հայտնել է նաև, որ կաջակցի պատժամիջոցների վերացմանը, եթե Սիրիան պաշտոնապես հայտարարի Իսրայելի հետ անվտանգային հարցերի շուրջ համաձայնության ուղղությամբ շարժվելու մասին, ինչպես նաև միանա «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման դեմ կոալիցիային։
Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, ԱՄՆ պետդեպը դեռևս չի մեկնաբանել Ասաադ ալ-Շիբանիի այցի մասին տեղեկությունը։
Սա ավելի քան 25 տարվա ընթացքում Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարի կողմից Վաշինգտոն կատարելիք առաջին այցն է լինելու։

Министр иностранных дел Сирии посетит США впервые за 25 лет: Axios
Министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шейбани на этой неделе посетит Вашингтон, чтобы обсудить снятие оставшихся санкций США в отношении его страны. Как передает “Арменпресс”, Axios приводит сообщение сенатора Линдси Грэма.
Грэм отметил, что он и другие сенаторы встретятся с Асадом аш-Шейбани 18 сентября. Ожидается, что министр иностранных дел Сирии встретится и с госсекретарем США Марко Рубио.
Грэм также сообщил Axios, что поддержит снятие санкций, если Сирия официально объявит о движении к соглашению с Израилем по вопросам безопасности, а также о присоединении к коалиции против экстремистской группировки “Исламское государство”.
Как сообщает Reuters, Госдепартамент США пока не прокомментировал информацию о визите Асада аш-Шейбани.