Հայաստանն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ 1533-րդ Մշտական խորհրդի հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստանի մեկնաբանող հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված որոշման առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից՝ ներկայացնելով հայտարարության տեքստը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի որոշման առնչությամբ Հայաստանի պատվիրակությունը, ԵԱՀԿ կանոնակարգի IV.1(A)6 դրույթի համաձայն, ցանկանում է հանդես գալ հետևյալ մեկնաբանող հայտարարությամբ։
Հայաստանը, Ադրբեջանի հետ համատեղ, նախաձեռնել է սույն Որոշման ընդունումը՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ դիմումն ուղղված ԵԱՀԿ գործող նախագահին, որը ստորագրվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը։
Նախաստորագրմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահը, ովքեր նաև ստորագրել են Համատեղ Հռչակագիր։
Համատեղ Հռչակագրում արձանագրվել է «անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը»։
Փաստաթղթում հաստատվել է, որ ստեղծվել են պայմաններ, «մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո, վերջապես բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցման մեկնարկի համար՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա»։
Հռչակագրում նաև ամրագրվել է, որ այս «իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջի փակման համար»։
Այս իրողության համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների փակման համար, քանի որ վերջիններս «այլևս արդիական չեն՝ հաշվի առնելով դրանց ստեղծման համար հիմք հանդիսացած իրավիճակի արմատական փոփոխությունների ենթարկման հանգամանքը»։ Նախարարները նաև հաստատել են իրենց «համատեղ հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին՝ շարունակելու երկկողմ մակարդակով հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»։
Այս պատմական պահի համատեքստում Հայաստանի Հանրապետությունը ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը»,- նշված է ՀԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի խոսքում:

Армения ожидает подписания и ратификации мирного соглашения в разумные сроки: постоянный представитель Республики Армения в ОБСЕ
11 сентября в ходе 1533-го заседания Постоянного совета ОБСЕ Постоянный представитель Армении при ОБСЕ Андраник Ованнисян представил интерпретативное заявление Армении по Минскому процессу ОБСЕ в связи с принятым Советом министров ОБСЕ Решением о закрытии должности Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и Группы планирования высокого уровня по конфликту, регулируемому Минской конференцией.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Министерство иностранных дел Армении, представив текст заявления.
“В связи с Решением Совета министров ОБСЕ о закрытии Минского процесса ОБСЕ, должности Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и Группы планирования высокого уровня по конфликту, регулируемому Минской конференцией, делегация Армении желает выступить со следующим интерпретативным заявлением в соответствии с положениями регламента ОБСЕ IV.1 (A) 6.
Армения совместно с Азербайджаном инициировала принятие настоящего Решения на основании совместного обращения министров иностранных дел Республики Армения и Азербайджанской Республики к Действующему председателю ОБСЕ, подписанного 8 августа 2025 года в Вашингтоне, округ Колумбия, столице Соединенных Штатов Америки.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали согласованный текст Соглашения “Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой”.
На парафировании присутствовали Премьер-министр Республики Армения, Президент Азербайджанской Республики и Президент Соединённых Штатов Америки, которые также подписали Совместную декларацию.
В Совместной декларации говорилось о “необходимости проложить путь к светлому будущему, не предопределённому конфликтами прошлого, в соответствии с Уставом Организации Объединённых Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года”.
В документе подтверждалось, что “после конфликта, вызвавшего неисчислимые человеческие страдания, были созданы условия для окончательного начала строительства добрососедских отношений, основанных на принципах нерушимости международных границ и недопустимости применения силы в целях приобретения территорий”.
В декларации также говорилось, что эта “реальность, которая не подлежит и никогда не должна подвергаться пересмотру, прокладывает путь к закрытию страницы вражды между нашими двумя народами”.
В связи с этим министры иностранных дел Армении и Азербайджана совместно обратились с просьбой о закрытии структур Минского процесса ОБСЕ, поскольку они “утратили актуальность, учитывая радикальные изменения ситуации, послужившие основой для их создания”. Министры также подтвердили “совместную приверженность Уставу ООН и Хельсинкскому Заключительному акту по продолжению процесса нормализации отношений на двустороннем уровне”.
“В контексте этого исторического момента Республика Армения ожидает подписания и ратификации Мирного соглашения в разумные сроки”, - говорится в заявлении Постоянного представителя Республики Армения при ОБСЕ.