Հայաստանն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ 1533-րդ Մշտական խորհրդի հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստանի մեկնաբանող հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված որոշման առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից՝ ներկայացնելով հայտարարության տեքստը:
«ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի որոշման առնչությամբ Հայաստանի պատվիրակությունը, ԵԱՀԿ կանոնակարգի IV.1(A)6 դրույթի համաձայն, ցանկանում է հանդես գալ հետևյալ մեկնաբանող հայտարարությամբ։
Հայաստանը, Ադրբեջանի հետ համատեղ, նախաձեռնել է սույն Որոշման ընդունումը՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ դիմումն ուղղված ԵԱՀԿ գործող նախագահին, որը ստորագրվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը։
Նախաստորագրմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահը, ովքեր նաև ստորագրել են Համատեղ Հռչակագիր։
Համատեղ Հռչակագրում արձանագրվել է «անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը»։
Փաստաթղթում հաստատվել է, որ ստեղծվել են պայմաններ, «մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո, վերջապես բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցման մեկնարկի համար՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա»։
Հռչակագրում նաև ամրագրվել է, որ այս «իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջի փակման համար»։
Այս իրողության համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների փակման համար, քանի որ վերջիններս «այլևս արդիական չեն՝ հաշվի առնելով դրանց ստեղծման համար հիմք հանդիսացած իրավիճակի արմատական փոփոխությունների ենթարկման հանգամանքը»։ Նախարարները նաև հաստատել են իրենց «համատեղ հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին՝ շարունակելու երկկողմ մակարդակով հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»։
Այս պատմական պահի համատեքստում Հայաստանի Հանրապետությունը ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը»,- նշված է ՀԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի խոսքում:

Armenia looks forward to timely signing and ratification of peace agreement with Azerbaijan –envoy to OSCE
On September 11, the Permanent Representative of the Republic of Armenia to the OSCE, Andranik Hovhannisyan, delivered Armenia’s interpretative statement at the 1533rd meeting of the OSCE Permanent Council regarding the Ministerial Council Decision on the Closure of the OSCE Minsk Process, Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office on the Conflict Dealt with by the OSCE Minsk Conference and the High-Level Planning Group.
The statement, as published by the foreign ministry, specifically states:
“In connection with the adoption of the Ministerial Council Decision on the Closure of the OSCE Minsk Process, Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office on the Conflict Dealt with by the OSCE Minsk Conference and the High-Level Planning Group, the delegation of Armenia would like to make the following interpretative statement under paragraph IV.1(A)6 of the OSCE Rules of Procedure.
Armenia, together with Azerbaijan, initiated the adoption of this Decision based on the Joint Appeal by Ministers of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan to the OSCE Chairperson-in-Office signed in Washington D.C. on 08 August 2025.
On the same day the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan initialled the agreed upon text of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
The initialization was witnessed by the Prime Minister of the Republic of Armenia, the President of the Republic of Azerbaijan and the President of the United States of America, who also signed a Joint Declaration.
The Joint Declaration acknowledged the “need to chart a course for a bright future not bound by the conflict of the past, consistent with the Charter of the United Nations and the 1991 Almaty Declaration.” It affirmed that the conditions have been created “to finally embark on building good neighborly relations on the basis of the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory after the conflict that brought immense human suffering.” It further stated that this “reality, which is not and should never be subject to revision, paves the way for closing the chapter of enmity between our two nations.”
In this environment the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Azerbaijan jointly appealed to close the Minsk Process structures of the OSCE, since they “are no longer relevant in view of cardinal changes in the situation that called for their establishment.” The Ministers also confirmed their “shared commitment to the UN Charter and the Helsinki Final Act to continue the normalization process at the bilateral level.”
In the context of this historic momentum the Republic of Armenia looks forward to the timely signing and ratification of the Peace Agreement.