Ադրբեջանի հետ սահմանազատման գործընթացում կարող են նորություններ լինել․ ԱԳ նախարար
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններին ու ապաշրջափակման շուրջ ընթացող բանակցություններին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում Միրզոյանը կարևորեց Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագիրը և խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը՝ դրանք որակելով որպես կարևորագույն իրադարձություններ։ Միրզոյանը նշեց, որ խաղաղության հաստատումը երկարատև գործընթաց է և պահանջում է խնամք, զգուշություն և հետևողականություն։
«Այսօր մենք Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք ապաշրջափակման ուղղությամբ, սահմանազատման գործընթացում կարող է նորություններ լինեն»,– ասաց Միրզոյանը՝ հավելելով, որ քննարկումները շարունակվում են նաև ամերիկյան գործընկերների հետ, մասնավորապես՝ երկաթուղային և այլ ենթակառուցվածքային համատեղ նախագծերի շուրջ։
ԱԳ նախարարն ընդգծեց, որ առաջնային է մնում հումանիտար հարցերի լուծումը՝ գերիների և պատանդառված անձանց ազատ արձակումը, ինչպես նաև անհետ կորածների ճակատագրերի պարզաբանումը։
Նրա խոսքով՝ թեև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո էլ խնդիրները կշարունակեն մնալ, էսկալացիայի և թեժ հակամարտության ռիսկերը այս պահին նվազագույնի են հասցված։

В процессе делимитации границы с Азербайджаном возможны новости - министр иностранных дел Армении
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян коснулся отношений между Арменией и Азербайджаном и продолжающихся переговоров о снятии блокады. Как сообщает «Арменпресс», в ходе сессии вопросов и ответов с членами правительства в Национальном Собрании Мирзоян особо выделил подписание в Вашингтоне декларации и парафирование мирного договора, назвав их весьма важными событиями. Мирзоян отметил, что установление мира — это долгосрочный процесс, требующий внимательности, осторожности и последовательности.
«Сегодня мы работаем с Азербайджаном над снятием блокады, в процессе делимитации границы возможны новости», — сказал Мирзоян, добавив, что также продолжаются обсуждения с американскими партнерами, в частности, по совместным железнодорожным и другим инфраструктурным проектам.
Министр иностранных дел подчеркнул, что решение гуманитарных вопросов остается приоритетом: освобождение пленных и заложников, а также выяснение судьбы пропавших без вести.
По его словам, хотя проблемы сохранятся и после подписания мирного соглашения, риски эскалации и возникновения горячего конфликта в настоящее время минимизированы.