ԵԽ ղեկավարը կոչ է արել խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանից գազ գնող երկրների դեմ
Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Անտոնիու Կոշտան Ֆինլանդիայում կայացած մամուլի ասուլիսում կոչ է արել խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանից գազ գնող երկրների դեմ:
«Մենք պետք է ուժեղացնենք մեր ճնշումը Ռուսաստանի վրա՝ նրան բանակցությունների սեղանի շուրջ բերելու համար։ Սա դյուրին չէ, բայց սա է այն, ինչը մենք պետք է շարունակենք անել՝ նվազեցնել ռազմական գործողություններ իրականացնելու Ռուսաստանի կարողությունը նավթ և գազ վաճառելու հաշվին, և դրա համար մեզ հարկավոր է ուժեղացնել ոչ միայն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, այլև երկրորդային պատժամիջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք նավթ և գազ են գնում ՌԴ-ից», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա։
Ավելի վաղ ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել էր, որ Եվրամիության երկրները Ռուսաստանի դեմ սահմանափակումների 19-րդ փաթեթի նախապատրաստման շրջանակներում քննարկում են այդ թվում երկրորդային պատժամիջոցները։

Глава СЕ призвал ужесточить санкции против стран, покупающих газ у России
Председатель Европейского совета Антониу Кошта на пресс-конференции в Финляндии призвал к ужесточению санкций против стран, покупающих газ у России.
“Что нам нужно сделать, так это усилить наше давление на Россию, чтобы усадить ее за стол переговоров. Это нелегко, но это то, что нам нужно продолжать делать: бороться с “теневым флотом”, снижать способность России вести военные действия за счет продажи нефти и газа, и для этого нам нужно усилить не только санкции против России, но и вторичные санкции для стран, которые покупают нефть и газ у РФ”, - как сообщает “Арменпресс”, заявил Лавров.
Ранее верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас заявила, что страны ЕС рассматривают возможность введения вторичных санкций в рамках подготовки 19-го пакета санкций против России.