Ռյուտեն ՆԱՏՕ-ի երկրներին կոչ է արել արագացնել Կիևի համար ամերիկյան զենքի պատվերները
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրներին կոչ է արել արագացնել Կիևին զենքի ամերիկյան մատակարարումների պատվերներն ու վճարումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելում Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ կայացած մամուլի ասուլիսում:
Նա նշել է, որ մի քանի շաբաթվա ընթացքում 2 միլիարդ եվրոյի ամերիկյան օգնությունը, որի համար վճարել են եվրոպական երկրները, արդեն փոխանցվել է Ուկրաինային՝ «զինամթերքից մինչև առաջադեմ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր»։
«Ես կոչ եմ անում բոլոր դաշնակիցներին նպաստել այս և այլ նախաձեռնություններին, որոնք կենսական օգնություն են մատակարարում Ուկրաինային», - մամուլի ասուլիսի տեսանյութն է տարածել Reuters գործակալությունը։
Հուլիսի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը որոշում է կայացրել շարունակել զենք և ռազմական տեխնիկա փոխանցել Կիևին, եթե Եվրոպան վճարի այդ մատակարարումների համար:

Рютте призвал страны НАТО ускорить заказы на американское оружие для Киева
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте призвал все страны НАТО ускорить заказы и оплату поставок американского оружия Киеву. Как сообщает «Арменпресс», об этом он заявил на пресс-конференции в Брюсселе с президентом Эстонии Аларом Карисом.
Он отметил, что за несколько недель в Украину уже поступило 2 миллиарда евро американской помощи, оплаченной европейскими странами, — «от боеприпасов до современных систем ПВО».
«Я призываю всех союзников внести свой вклад в эти и другие инициативы, которые оказывают жизненно важную помощь Украине», — видеозапись пресс-конференции распространило агентство Reuters.
14 июля президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон принял решение продолжить поставки оружия и военной техники Киеву, если Европа оплатит эти поставки.