Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարն ու Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարը ստորագրել են համագործակցության ծրագիր
ՀՀ վարչապետի պատվիրակության կազմում աշխատանքային այցով Չինաստանում գտնվող Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը սեպտեմբերի 2-ին հանդիպել է Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Սուն Յելիին:
«Արմենպրես»,-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախարարներն անդրադարձել են մշակույթի ոլորտում հայ-չինական համագործակցության առկա բարձր մակարդակին և զարգացման հեռանկարներին: Շեշտվել է երկկողմ մշակութային կապերի ընդլայնման և խորացման կարևորությունը՝ որպես հազարամյակների պատմություն ու հարուստ մշակույթներ ունեցող ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ամրապնդելու կարևոր գործոն։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը գոհունակությամբ արձանագրել է վերջին շրջանում Հայաստանի և Չինաստանի առաջատար թանգարանների միջև ակտիվ փոխգործակցությունն ու համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպումը, որը թույլ է տալիս նոր շունչ հաղորդել հայ-չինական մշակութային երկխոսությանը:
Նախարար Սուն Յելին նշել է, որ երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթների առկայությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծել հայ և չինացի զբոսաշրջիկների համար՝ դարձնելով մշակութային զբոսաշրջությունն ավելի դինամիկ և հասանելի։
Կողմերը քննարկել են համատեղ մշակութային օրերի կազմակերպման, միջազգային կազմակերպությունների և նախաձեռնությունների շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացման, մասնագետների փոխանակման, ինչպես նաև մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ոլորտներում փորձի և գիտելիքի տարածման հեռանկարները։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Սուն Յելին ստորագրել են 2026-2029թթ. մշակութային համագործակցության ծրագիր` ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և ՉԺՀ մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունների միջև:

Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, who is on a working visit to China as part of the delegation of the Prime Minister of the Republic of Armenia, met with China's Minister of Culture and Tourism Sun Yeli, the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of Armenia has said.
The meeting focused on the current high level of Armenian-Chinese cooperation in the field of culture and its development prospects. The sides emphasized the importance of expanding and deepening bilateral cultural ties as a key factor in strengthening friendship between peoples with millennia-old histories and rich cultures.
Minister Zhanna Andreasyan expressed satisfaction with the recent active cooperation and organization of joint exhibitions between leading museums in Armenia and China.
Minister Sun Yeli noted that the direct flights between the two countries have created new opportunities for Armenian and Chinese tourists, making cultural tourism more dynamic and accessible.
The parties discussed issues aimed at enhancing bilateral cooperation in the field of culture.
At the end of the meeting, the Armenian and Chinese ministers signed a 2026–2029 cultural cooperation program between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture and Tourism of the People's Republic of China.