Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարն ու Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարը ստորագրել են համագործակցության ծրագիր
ՀՀ վարչապետի պատվիրակության կազմում աշխատանքային այցով Չինաստանում գտնվող Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը սեպտեմբերի 2-ին հանդիպել է Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Սուն Յելիին:
«Արմենպրես»,-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախարարներն անդրադարձել են մշակույթի ոլորտում հայ-չինական համագործակցության առկա բարձր մակարդակին և զարգացման հեռանկարներին: Շեշտվել է երկկողմ մշակութային կապերի ընդլայնման և խորացման կարևորությունը՝ որպես հազարամյակների պատմություն ու հարուստ մշակույթներ ունեցող ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ամրապնդելու կարևոր գործոն։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը գոհունակությամբ արձանագրել է վերջին շրջանում Հայաստանի և Չինաստանի առաջատար թանգարանների միջև ակտիվ փոխգործակցությունն ու համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպումը, որը թույլ է տալիս նոր շունչ հաղորդել հայ-չինական մշակութային երկխոսությանը:
Նախարար Սուն Յելին նշել է, որ երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթների առկայությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծել հայ և չինացի զբոսաշրջիկների համար՝ դարձնելով մշակութային զբոսաշրջությունն ավելի դինամիկ և հասանելի։
Կողմերը քննարկել են համատեղ մշակութային օրերի կազմակերպման, միջազգային կազմակերպությունների և նախաձեռնությունների շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացման, մասնագետների փոխանակման, ինչպես նաև մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ոլորտներում փորձի և գիտելիքի տարածման հեռանկարները։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Չինաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Սուն Յելին ստորագրել են 2026-2029թթ. մշակութային համագործակցության ծրագիր` ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի և ՉԺՀ մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունների միջև:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении и министр культуры и туризма Китая подписали программу сотрудничества
Находящаяся с рабочим визитом в Китае в составе возглавляемой премьер-министром Республики Армения делегации министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян 2 сентября провела встречу с министром культуры и туризма Китая Сунь Ели.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, министры обсудили текущий высокий уровень армяно-китайского сотрудничества в сфере культуры и перспективы его развития. Была подчеркнута важность расширения и углубления двусторонних культурных связей как важного фактора укрепления дружбы между народами с тысячелетней историей и богатой культурой.
Министр Жанна Андреасян с удовлетворением отметила активное сотрудничество и организацию совместных выставок между ведущими музеями Армении и Китая в последнее время, что позволяет вдохнуть новую жизнь в армяно-китайский культурный диалог.
Министр Сунь Ели отметил, что наличие прямого авиасообщения между двумя странами создало новые возможности для армянских и китайских туристов, сделав культурный туризм более динамичным и доступным.
Стороны обсудили перспективы организации дней культуры, реализации совместных программ в рамках международных организаций и инициатив, обмена специалистами, а также распространения опыта и знаний в области сохранения и реставрации культурных ценностей.
В завершение встречи министры подписали Программу культурного сотрудничества между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством культуры и туризма Китайской Народной Республики на 2026–2029 годы.