Ֆիցոն ուրբաթ օրը Սլովակիայում կհանդիպի Զելենսկիի հետ
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն սեպտեմբերի 5-ին կհանդիպի Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ երկրի արևելքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին, այդ մասին Ֆիցոն հայտարարել է ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում։
Մինչ այդ, Չինաստանում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտը նշող տոնակատարությունների ժամանակ, Ֆիցոն երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։
Սլովակիայի վարչապետը Չինաստանում անցկացված շքերթին ներկա միակ ԵՄ առաջնորդն է։
Սլովակիան, ինչպեսև Հունգարիան, վերջին շաբաթներին բազմիցս հայտարարել է «Դրուժբա» նավթամուղով ռուսական վառելիքի մատակարարումների խաթարման մասին։ Երկու երկրներն էլ խնդրել են Եվրահանձնաժողովին ապահովել իրենց էներգետիկ անվտանգությունը։

Премьер-министр Словакии в пятницу встретится с президентом Украины
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо 5 сентября встретится с президентом Украины Владимиром Зеленским на востоке страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, об этом Фицо рассказал в видеообращении в фейсбуке.
Перед этим — во время празднований годовщины окончания Второй мировой войны в Китае — Фицо проведет двусторонние встречи с российским президентом Владимиром Путиным и главой Китая Си Цзиньпином.
Премьер-министр Словакии — единственный лидер Евросоюза на параде в Китае.
Словакия, как и Венгрия, в последние недели неоднократно заявляла о приостановлении поставок в страну российского топлива по нефтепроводу «Дружба» из-за украинских атак. Обе страны попросили Европейскую комиссию обеспечить им энергетическую безопасность.
Фицо — один из немногих лидеров стран Евросоюза, посетивших Москву после начала полномасштабной войны.