Սի Ծինփինը ցանկանում է ընդլայնել ՇՀԿ-ի դերը՝ ստեղծելով Զարգացման բանկ
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ Պեկինը կարագացնի Զարգացման բանկի ստեղծումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է  The Associated Press գործակալությունը։
Նա նշել է, որ համաշխարհային իրավիճակի բարդացման պայմաններում ՇՀԿ անդամ պետությունները բախվում են «ավելի դժվար անվտանգության և զարգացման պատասխանատվությունների»։ Սի Ծինփինը խոստացել է առաջիկա երեք տարվա ընթացքում ՇՀԿ անդամներին տրամադրել 1,4 միլիարդ դոլարի վարկեր։
The Associated Press-ը նշում է, որ Զարգացման բանկի ստեղծման և վարկեր տրամադրելու վրա շեշտը դնելու միջոցով Չինաստանի ղեկավարը փորձում է ընդլայնել կազմակերպության ազդեցությունը և դերը։

Си Цзиньпин хочет расширить роль ШОС, создав Банк развития
Председатель КНР Си Цзиньпин на саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) заявил, что Пекин ускорит создание Банка развития. Как передает “Арменпресс, об этом сообщает Associated Press.
Он отметил, что в условиях усложнения глобальной ситуации государства-члены ШОС все больше сталкиваются с ответственностью за безопасность и развитие. Си Цзиньпин обещал предоставить членам ШОС кредиты на сумму $1,4 миллиарда в течение следующих трех лет.
Associated Press отмечает, что, делая акцент на создании Банка развития и предоставлении кредитов, китайский лидер стремится расширить влияние и роль организации.