Հայաստանը և Պակիստանը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իշաք Դարը ստորագրել են Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համատեղ կոմյունիկե։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ստորագրման արարողությունը կայացել է Չինաստանի Թիենծին քաղաքում անցկացվող Շանհայի համագործակցության կազմակերպութան գագաթաժողովի շրջանակներում։
Կոմյունիկեի ստորագրմամբ Հայաստանը և Պակիստանը հաստատում են դիվանագիտական հարաբերություններ։ Երկու երկրների կառավարությունները ձգտում են զարգացնել բարեկամական հարաբերություններ՝ ՄԱԿ կանոնադրությանը համապատասխան՝ ներառյալ ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգման, ագրեսիայի բացառման, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու, հավասարության, փոխշահավետության և խաղաղ գոյակցության սկզբունքները։
Ըստ աղբյուրի՝ Հայաստանի և Պակիստանի կառավարությունները համաձայնել են փոխանակվել Ներկայացուցիչներով և միմյանց ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցությունը՝ «Դիվանագիտական հարաբերությունների մասին» 1961 թ. Վիեննայի կոնվենցիային և միջազգային սովորույթային պրակտիկային համապատասխան փոխադարձության հիման վրա դիվանագիտական հարաբերությունների կյանքի կոչման նպատակով։

Armenia, Pakistan establish diplomatic relations
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Mohammad Ishaq Dar signed a Joint Communiqué on the Establishment of Diplomatic Relations between Armenia and Pakistan.
The signing ceremony took place in Tianjin, China on the sidelines of the CSO summit, the Armenian foreign ministry said in a press release.
By signing the Communiqué, Armenia and Pakistan establish diplomatic relations. The two Governments are desirous to enhance friendly relations in accordance with the UN Charter, including the principles of mutual respect for sovereignty and territorial integrity, non-aggression, non-interference in each other’s internal affairs, equality, mutual benefit and peaceful co-existence.
The Governments of Armenia and Pakistan have agreed to exchange Representatives and to provide each other all the necessary assistance for the performance of diplomatic relations on reciprocal basis in accordance with the Vienna Convention on Diplomatic Relations of 1961 and international customary practices.