Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնությունները
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մանրամասներ է հայտնել Թեհրանում ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանիի հետ հանդիպումից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գրիգորյանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»–ի իր էջում:
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են ԱԽ գրասենյակների միջև ձևավորված ինստիտուցիոնալ կապերը և վստահություն հայտնել դրանց շարունակական ամրապնդման ու զարգացման հարցում:
«Հանդիպմանը քննարկել ենք տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչի համատեքստում ներկայացրել եմ օգոստոսի 8-ին ստորագրված համաձայնագրերը և նշել, որ տարածաշրջանի տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը տեղի է ունենալու բացառապես երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության, սահմանների անքակտելիության և փոխադարձության սկզբունքների լիակատար հարգման շրջանակներում:
Ա.Լարիջանին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված համաձայնությունները՝ կարևորելով կայունության և անվտանգության ապահովումը Հարավային Կովկասում»,–տեղեկացրել է Գրիգորյանը:
Գրիգորյանն ու Լարիջանին անդրադարձ են կատարել Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ օրակարգին՝ ընդգծելով տնտեսական փոխգործակցության ամրապնդման անհրաժեշտությունը:

Секретарь Верховного совета национальной безопасности Ирана приветствует соглашения между Арменией и Азербайджаном
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян рассказал о своей встрече с секретарем Верховного совета национальной безопасности ИРИ Али Лариджани в Тегеране.
Как передает Арменпресс, об этом Григорян сообщил на своей странице в Facebook.
Стороны с удовлетворением отметили сложившиеся институциональные связи между аппаратами Совета безопасности и выразили уверенность в их дальнейшем укреплении и развитии.
«На встрече мы обсудили последние региональные события, в контексте которых я представил соглашения, подписанные 8 августа, и отметил, что процесс разблокирования экономической инфраструктуры региона будет проходить исключительно в рамках полного уважения принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции, нерушимости границ и взаимности стран».
«А. Лариджани приветствовал соглашения, направленные на установление мира между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность обеспечения стабильности и безопасности на Южном Кавказе», — сообщил Григорян.
Григорян и Лариджани коснулись двусторонней повестки между Арменией и Ираном, подчеркнув необходимость укрепления экономического сотрудничества.