ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԽ քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի հետ
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն օգոստոսի 21-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԽ քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԽ գրասենյակից, Գրիգորյանը զրուցակցին է ներկայացրել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռքբերված համաձայնությունները և վստահություն հայտնել, որ այսօր արդեն տարածաշրջանում հաստատված է խաղաղություն, որը համապատասխանում է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերին:
Գրիգորյանը խոսել է նաև տարածաշրջանի հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման և դրա արդյունքում ընձեռվելիք տնտեսական հնարավորությունների մասին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը բոլոր երկրների շահերի տեսանկյունից:
Շոյգուն իր հերթին ներկայացրել է Ալյասկայում տեղի ունեցած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպման արդյունքները և հետագա ընթացքը:

Секретарь Совета безопасности Армении провел телефонный разговор с секретарем СБ России
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян 21 августа провел телефонный разговор с секретарем СБ РФ Сергеем Шойгу.
Как сообщили Арменпресс в аппарате СБ РА, Григорян представил собеседнику достигнутые 8 августа в Вашингтоне соглашения в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и выразил уверенность, что сегодня в регионе уже установлен мир, что отвечает интересам всех стран региона.
Григорян также рассказал о разблокировании региональных коммуникаций и экономических возможностях, которые откроются в результате этого, подчеркнув их важность с точки зрения интересов всех стран.
Шойгу, в свою очередь, представил результаты встречи президента России Владимира Путина и президента США Дональда Трампа на Аляске и дальнейшие действия.