Ռուսաստանը կուսումնասիրի «Թրամփի ուղի» նախագծի մանրամասները
Ռուսաստանը կուսումնասիրի Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ստորագրած հռչակագրով ստեղծվելիք «Թրամփի ուղի» նախագծի մանրամասները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Կոմերսանտ»-ը՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսեյ Ֆադեևը։
«Ինչ վերաբերում է «Թրամփի ուղուն», Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կուսումնասիրի նախագծի մանրամասները, որոնք, ի դեպ, դեռևս հրապարակված չեն: Ինչպես արդեն նշել ենք՝ Հարավային Կովկասում արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավումը պետք է առաջ մղի խաղաղության օրակարգը, այլ ոչ թե ստեղծի նոր խնդիրներ և նոր բաժանարար գծեր»,-ասել է Ֆադեևը։
Նա ընդգծել է, որ այդ նախագիծն իրականացնելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչպես նաև ռուս սահմանապահների ներկայությունը Սյունիքի մարզում։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղու» համար (Trump Route for International Peace and Prosperity) հռչակագիրը ստորագրել են Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին: Հռչակագրի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է.

Россия изучит детали проекта "Дорога Трампа"
Россия изучит детали проекта "Дорога Трампа", который будет создан в рамках декларации, подписанной Арменией, США и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на "Коммерсант", об этом на брифинге заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Алексей Фадеев.
"Что касается "дороги Трампа", то МИД России изучит детали проекта, которые, кстати, пока не опубликованы. Как мы уже отмечали, участие внерегиональных сил на Южном Кавказе должно способствовать достижению мира, а не создавать новые проблемы и новые разделительные линии", — заявил Фадеев.
Он подчеркнул, что при реализации этого проекта необходимо учитывать членство Армении в Евразийском экономическом союзе, а также присутствие российских пограничников в Сюникской области.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали в Вашингтоне 8 августа Декларацию о "Дороге Трампа во имя международного мира и процветания" (Trump Route for International Peace and Prosperity). В пункте 4 Декларации, в частности, говорится:
"Республика Армения будет сотрудничать с Соединенными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации коммуникационной программы «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания» (Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP)) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость добросовестно принять все меры для скорейшего достижения этой цели".