Հռոմի պապը ողջունել է խաղաղության վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված հռչակագիրը
Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև օգոստոսի 8-ին ստորագրված խաղաղության վերաբերյալ հռչակագիրը՝ աշխարհում շարունակվող հակամարտությունների ֆոնին հույսի նշան համարելով այն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է «Vatican News»-ը, կիրակնօրյա աղոթքի ժամանակ Հռոմի պապը սրտանց կոչ է արել միջազգային որոշում կայացնողներին պատասխանատվություն կրել հակամարտությունների լուծումներ փնտրելու համար՝ գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կապակցությամբ:
Այնուհետև Հռոմի պապը շնորհավորել է ստորագրված հռչակագիրը՝ առաջընթացի նշանակալի քայլ համարելով այն:
«Մենք բոլորս հույս ունենք, որ այն կնպաստի Հարավային Կովկասում կայուն և երկարատև խաղաղությանը»,-ասել է նա։

Папа Римский приветствует декларацию о мире, подписанную между Арменией и Азербайджаном
Папа Римский Лев XIV приветствовал мирную декларацию, подписанную между Арменией и Азербайджаном 8 августа, назвав ее знаком надежды на фоне продолжающихся конфликтов по всему миру.
Как передает Арменпресс, по сообщению Vatican News, во время воскресной молитвы Папа Римский обратился к лицам, принимающим международные решения, с искренним призывом взять на себя ответственность за поиск решений конфликтов, выразив удовлетворение мирным соглашением между Арменией и Азербайджаном.
Затем Папа Римский поздравил с подписанием декларации, назвав это важным шагом вперёд.
«Мы все надеемся, что декларация будет способствовать стабильному и прочному миру на Южном Кавказе», — сказал он.