Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը ժամանեց Սպիտակ տուն
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դիմավորման արարողության ժամանակ լրագրողի հարցին, թե որքանո՞վ է ԱՄՆ նախագահը վստահ, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մեջ կլինի տևական խաղաղություն, Թրամփն ասաց. «Շատ վստահ եմ»։
Հաջորդ հարցին՝ արդյոք այսօրվա համաձայնագիրը կպաշտպանի քրիստոնյաներին, Թրամփը չպատասխանեց։
Լուսանկարվելուց հետո երկու երկրների նախագահները մտան Սպիտակ տուն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահական նստավայրի դիմաց Թրամփը դիմավորել էր նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և կայացել էր  նրանց երկկողմ հանդիպումը։
ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ Նիկոլ Փաշինյանն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում երկկողմ հանդիպում կունենա Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու նպատակով, ինչպես նաև եռակողմ հանդիպում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ միտված տարածաշրջանում խաղաղության, բարօրության և տնտեսական համագործակցության առաջմղմանը։
Դոնալդ Թրամփն օգոստոսի 8-ին Truth Social հարթակում անդրադարձել էր Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հետ սպասվող եռակողմ հանդիպմանը՝ այն որակելով պատմական։
«Ես անհամբերությամբ սպասում եմ Սպիտակ տանը հյուրընկալելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի համար», - գրել էր ԱՄՆ նախագահը։
Նա հավելել էր, որ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը բավականին երկար ժամանակ համագործակցել է երկու կողմի հետ և նշել, որ օգոստոսի 8-ին վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Ալիևը Սպիտակ տանը կմիանան իրեն՝ մասնակցելու խաղաղության փաստաթղթի ստորագրման պաշտոնական արարողությանը։

Президент Азербайджана Алиев прибыл в Белый дом
Как сообщает Арменпресс, во время церемонии встречи, отвечая на вопрос журналиста, насколько президент США уверен в прочном мире между Арменией и Азербайджаном, Трамп ответил: «Я очень уверен».
Трамп не ответил на следующий вопрос, защитит ли сегодняшнее соглашение христиан.
Сфотографировавшись, президенты двух стран вошли в Белый дом.
Ранее Трамп также приветствовал премьер-министра Армении Никола Пашиняна перед резиденцией президента США, после чего состоялась их двусторонняя встреча.
Правительство Армении объявило, что 8 августа в Вашингтоне Никол Пашинян проведет двустороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом для углубления стратегического партнерства между Арменией и США, а также трёхстороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, направленную на содействие миру, процветанию и экономическому сотрудничеству в регионе.
8 августа Дональд Трамп в Truth Social коснулся предстоящей трёхсторонней встречи с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана, назвав её исторической.
«Я с нетерпением жду возможности принять президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Белом доме на историческом мирном саммите», — написал президент США.
Он добавил, что нынешняя администрация США давно работает с обеими сторонами, и отметил, что 8 августа премьер-министр Пашинян и президент Алиев присоединятся к нему в Белом доме для участия в официальном подписании мирного документа.