Հայաստանը մետաղի ջարդոն արտահանողից դարձել է պատրաստի արտադրանքի արտահանման հավակնություն ունեցող երկիր. Պապոյան
Հայաստանը մետաղի ջարդոն արտահանող երկրից վերածվել է պատրաստի մետաղական արտադրանք թողարկող և ներքին շուկան ամբողջությամբ բավարարող, ինչպես նաև արտահանման հավակնություն ունեցող երկրի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ կառավարության օգոստոսի 7-ի նիստում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ներկայացնելով Հայաստան պողպատե ամրանների ներմուծման լիցենզավորման ընթացակարգը և հիմնական լիցենզիայի ձևը սահմանելու մասին որոշման նախագիծը։
Նա մանրամասնեց, որ նախագիծը բխում է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից վերջերս ընդունված օրենքից, որով երրորդ երկրներից ՀՀ ներմուծվող յուրաքանչյուր 1 տոննա մետաղական արտադրանքի համար սահմանվել է բազային տուրք՝ 29 հազար դրամի չափով։
Նախարարը նշեց, որ կառավարության գործունեության արդյունքում վերջին տարիներին տարբեր գնահատականներով մինչև 150 միլիոն դոլարի ներդրումներ են կատարվել, արդեն իսկ 1000 աշխատատեղ ստեղծվել և տեղի է ունեցել տեղական սև ու գունավոր մետաղական ջարդոնի օգտագործման աճ։
«Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանից մետաղական ջարդոնի անվան տակ արտահանվում էին գործարանների սարքավորումներ, ամբողջ հոսքագծեր, տարբեր տեսակի մետաղներ, ավտոմեքենաների կմախքներ։ Հետո կառավարությունը որոշեց տուրք դնել, և որոշակի խոչընդոտներ ստեղծվեցին դրանց արտահանման հետ կապված»,-ասաց Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ այնուհետև հաջորդականությամբ Հայաստանում ստեղծվեցին մետաղների մշակման ձուլարաններ, գործարաններ, ինչն ապահովել է նոր աշխատատեղեր, ավելացված արժեք, նոր կազմակերպություններ, արտահանում և հարկեր։
«Կառավարության քաղաքականության շնորհիվ Հայաստանում գործող պատրաստի մետաղական արտադրանք թողարկող գործարաններն ամբողջությամբ ծածկում են ներքին շուկան և ունեն արտահանման հավակնություններ»,-ընդգծեց գերատեսչության ղեկավարը՝հավելելով, որ Հայաստանում արտադրվում են ոչ միայն մետաղական ամրաններ, այլ նաև պահանջարկ ու որակ ունեցող այնպիսի արտադրանք, ինչպիսին օրինակ ալյումինե մարտկոցներն են։
«Ոլորտում շատ մեծ ներդրումներ են իրականացվել, ստեղծվել են մեծ քանակությամբ աշխատատեղեր, և մենք շարունակում ենք այդ քաղաքականությունը։ Փաստացի կառավարության այս որոշման նախագիծն այդ քաղաքականության տրամաբանական շարունակությունն է»,- ընդհանրացրեց Պապոյանը։

Армения превратилась из страны, экспортирующей металлолом, в страну, стремящуюся к экспорту готовой продукции - Папоян
Армения превратилась из страны, экспортирующей металлолом, в страну, производящую готовую металлопродукцию, полностью удовлетворяющую внутренний рынок, а также стремящуюся к ее экспорту.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики Геворг Папоян на заседании правительства Республики Армения 7 августа, представляя порядок лицензирования импорта стальной арматуры в Армению и проект решения об установлении основной формы лицензии.
Он пояснил, что проект исходит из недавно принятого Национальным Собранием РА закона, устанавливающего базовую пошлину в размере 29 тысяч драмов за каждую тонну металлопродукции, импортируемой в Республику Армения из третьих стран.
Министр отметил, что в результате деятельности правительства за последние годы было инвестировано до 150 миллионов долларов, уже создано 1000 рабочих мест, увеличилось использование местного лома черных и цветных металлов.
«Десятилетиями из Армении под видом металлолома вывозилось заводское оборудование, целые сборочные линии, различные виды металлов и автомобильные кузова. Затем правительство приняло решение о введении пошлины, что создало определённые препятствия для их экспорта», — сказал Папоян.
По его словам, в Армении последовательно открывались литейные и металлообрабатывающие заводы, что обеспечивало новые рабочие места, добавленную стоимость, новые организации, экспорт и налоги.
«Благодаря политике правительства, действующие в Армении заводы по производству готовой металлопродукции полностью покрывают внутренний рынок и имеют экспортные амбиции», — подчеркнул глава ведомства, добавив, что в Армении производится не только металлическая арматура, но и востребованная и качественная продукция, например, алюминиевые аккумуляторы.
«В сферу вложены очень большие инвестиции, создано большое количество рабочих мест, и мы продолжаем эту политику. По сути, данный проект решения правительства является логическим продолжением этой политики», — подытожил Папоян.