Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աստվածաբանական ձեռագիրը կգնվի և կտեղափոխվի Մատենադարան
ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից շուրջ 93 միլիոն դրամ կհատկացվի ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աստվածաբանական և ձեռագրագիտական բացառիկ արժեք հանդիսացող ձեռագիրը գնելու և Մատենադարան տեղափոխելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ըստ հիմնավորման՝ Մատենադարանը նախաձեռնել է քննական բնագրի կազմության աշխատանքները, և սույն մատյանը էապես նպաստելու է նաև գիտական հետազոտության լիարժեքությանը և ժամանակակից էկումենիկ երկխոսության ընթացքում հայ եկեղեցու ամուր դիրքավորմանը:
Ձեռագիրը նաև կդառնա տարաբնույթ ուսումնասիրությունների կարևոր աղբյուր, քանի որ այս ժամանակաշրջանից պահպանված հայերեն ձեռագրերի քանակը սակավաթիվ է, և յուրաքանչյուր ձեռագրական միավոր բացառիկ նշանակություն ունի:
Հիմնավորման համաձայն՝ ամիսներ առաջ INLIBRIS Gilhofer Nfg ավստրիական հին և հազվագյուտ գրքերի ու ձեռագրերի մասնագիտացված ընկերությունը աճուրդի էր ներկայացրել բացառիկ աստվածաբանական և ձեռագրագիտական արժեք՝ 12-րդ դարի մեծագույն գործիչ Սարգիս Շնորհալու «Մեկնութիւն յոթ Կաթողիկէ թղթոց» աշխատությունը (ձեռագիրը թվագրվում է 13-րդ դարով): Բանակցությունները ձեռագրի արժեքի շուրջ տևել են ամիսներ: Արդյունքում՝ արժեքը նվազեցվել է՝ հասնելով 200,000 եվրոյի, որը ՀՀ դրամով կազմում է շուրջ 93 միլիոն դրամ: Այն պայմանավորված է նաև սեփականատերերի՝ ձեռագիրը Մատենադարանին հանձնելու մեծ ցանկությամբ:

Armenian Government to acquire Sargis Shnorhali’s commentary on the Seven Catholic Epistles for Matenadaran
The Armenian Government will allocate approximately 93 million drams to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports to purchase and transfer to the Matenadaran a valuable manuscript - Sargis Shnorhali’s commentary on the Seven Catholic Epistles.
This 13th-century manuscript, considered of exceptional theological and scholarly significance, will contribute to the advancement of scientific research and enhance the Armenian Church’s standing in modern ecumenical dialogue.
Several months ago, INLIBRIS Gilhofer Nfg, an Austrian company specializing in old and rare books and manuscripts, put the manuscript up for auction. Negotiations over its price lasted for months, resulting in a reduced cost of 200,000 euros (about 93 million drams.) The price reduction was also due to the owners’ strong desire to hand over the manuscript to the Matenadaran.