ԱՄՆ Սենատին և Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացվել ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևեր
Միացյալ Նահանգների սենատոր Ջոշ Հոուլին Սենատին, իսկ ներկայացուցիչ Ռայլի Մուրը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացրել քրիստոնյաների հալածանքներն, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ամերիկայի հայ դատի գրասենյակի (ANCA) տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այս երկկուսակցական բանաձևերն արտացոլում և ամրապնդում են Կոնգրեսի կողմից հայ քրիստոնյաների առջև ծառացած գոյության սպառնալիքների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից 2020-2023 թվականներին Արցախի էթնիկ զտումների ճանաչումը»,-նշել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն՝ անդրադառնալով բանաձևերին:
Բանաձևերում անդրադարձ է կատարվում ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Սիրիայում ապրող քրիստոնյաների իրավունքներին՝ ընդգծելով, որ դրանցում ապրող նաև հայ քրիստոնյա բնակչությունը շարունակում է բախվել համակարգային հալածանքների։
Բանաձևերը նաև հիշեցնում են 2020-2023 թվականներին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացրած էթնիկ զտումների մասին՝ մատնանշելով, որ ոչնչացվում է նաև տեղի հայկական մշակութային ժառնագությունը։
Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձևում նշվում է, որ քրիստոնյաները դժվարանում են գտնել համապատասխան պաշտամունքի վայրեր, միսիոներները ստիպված են լքել երկիրը՝ ազգային անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների կեղծ մեղադրանքներով, իսկ օտարերկրյա հոգևորականները բախվում են երկրում մնալու խոչընդոտների։
«Քրիստոնյա փոքրամասնությունը շարունակում է անհետանալու վտանգի տակ լինել զինյալների և ահաբեկիչների հարձակումների պատճառով»,-ասված է բանաձևում՝ արծարծելով Սիրիայում քրիստոնյա բնակչության շուրջ տիրող իրավիճակը։
Ջոշ Հոուլիի և Ռայլի Մուրի ներկայացրած 327-րդ և 594-րդ բանաձևերում պաշտոնյաները կոչ են անում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջնահերթություն տալ հալածված քրիստոնյաների պաշտպանությանը՝ որպես Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականության օրակարգի մաս:
«Բանաձևերը կոչ են անում վարչակազմին դիվանագիտորեն ներգրավվել մուսուլմանական մեծամասնություն կազմող երկրների հետ և օգտագործել բոլոր հասանելի գործիքներն, այդ թվում՝ առևտրային և ազգային անվտանգության բանակցությունները՝ կրոնական ազատությունը խթանելու նպատակով»,-ասված է Ամերիկայի հայ դատի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, նշվում է, որ «Բաց դռների համաշխարհային դիտորդական ցուցակի» 2025 թվականի տվյալների համաձայն՝ ամբողջ աշխարհում ավելի քան 380 միլիոն քրիստոնյա ենթարկվում է հալածանքների և խտրականության, որոնցից շատերը կենտրոնացած են մուսուլմանական մեծամասնություն ունեցող երկրներում: Զեկույցը նշում է կրոնական ճնշումները՝ սկսած բռնությունից և բանտարկությունից մինչև հարկադիր կրոնափոխություն և մշակութային ոչնչացում, այդ թվում՝ Թուրքիայում, Սիրիայում և Ադրբեջանում:

United States Senator Josh Hawley (R-MO) introduced S.Res.327 in the U.S. Senate, while Representative Riley Moore (R-WV) introduced a House companion resolution, H.Res.594, which currently has nine cosponsors, condemning Christian persecution, including Azerbaijan’s ethnic cleansing of Armenians from Nagorno-Karabakh, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported.
“We commend Senator Hawley, Representative Moore, and their Congressional colleagues for prioritizing the safety, dignity, and rights of Armenian and other at-risk Christian communities across the greater Middle East,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.
The resolution text highlights specific cases of anti-Christian violence and discrimination across the region, including three countries where Armenian Christian populations continue to face systemic persecution: “In Azerbaijan, Armenian Christians in Nagorno-Karabakh face ethnic cleansing and cultural destruction.”
In Turkey, the resolution notes that: “Christians have difficulty procuring adequate worship spaces; missionaries are forced out of the country on false charges of national security concerns; and foreign national clergy face barriers to remaining in country.” And in Syria, the resolution warns: “The Christian minority continues to be at risk of disappearing by attacks from militants and terrorists.”
S.Res.327 and H.Res.594 call on President Trump to prioritize the protection of persecuted Christians as part of the United States’ foreign policy agenda. The resolutions urge the administration to engage Muslim-majority nations diplomatically and utilize all available tools—including trade and national security negotiations—to advance religious freedom.
According to the Open Doors World Watch List 2025, over 380 million Christians worldwide endure high levels of persecution and discrimination, with many concentrated in Muslim-majority countries. The report identifies religious repression ranging from violence and imprisonment to forced conversions and cultural erasure—including in Turkey, Syria, and Azerbaijan, ANCA reported.