ԱՄՆ Սենատին և Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացվել ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևեր
Միացյալ Նահանգների սենատոր Ջոշ Հոուլին Սենատին, իսկ ներկայացուցիչ Ռայլի Մուրը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացրել քրիստոնյաների հալածանքներն, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումները դատապարտող բանաձևեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ամերիկայի հայ դատի գրասենյակի (ANCA) տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այս երկկուսակցական բանաձևերն արտացոլում և ամրապնդում են Կոնգրեսի կողմից հայ քրիստոնյաների առջև ծառացած գոյության սպառնալիքների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից 2020-2023 թվականներին Արցախի էթնիկ զտումների ճանաչումը»,-նշել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն՝ անդրադառնալով բանաձևերին:
Բանաձևերում անդրադարձ է կատարվում ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Սիրիայում ապրող քրիստոնյաների իրավունքներին՝ ընդգծելով, որ դրանցում ապրող նաև հայ քրիստոնյա բնակչությունը շարունակում է բախվել համակարգային հալածանքների։
Բանաձևերը նաև հիշեցնում են 2020-2023 թվականներին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայ քրիստոնյաների նկատմամբ իրականացրած էթնիկ զտումների մասին՝ մատնանշելով, որ ոչնչացվում է նաև տեղի հայկական մշակութային ժառնագությունը։
Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձևում նշվում է, որ քրիստոնյաները դժվարանում են գտնել համապատասխան պաշտամունքի վայրեր, միսիոներները ստիպված են լքել երկիրը՝ ազգային անվտանգության հետ կապված մտահոգությունների կեղծ մեղադրանքներով, իսկ օտարերկրյա հոգևորականները բախվում են երկրում մնալու խոչընդոտների։
«Քրիստոնյա փոքրամասնությունը շարունակում է անհետանալու վտանգի տակ լինել զինյալների և ահաբեկիչների հարձակումների պատճառով»,-ասված է բանաձևում՝ արծարծելով Սիրիայում քրիստոնյա բնակչության շուրջ տիրող իրավիճակը։
Ջոշ Հոուլիի և Ռայլի Մուրի ներկայացրած 327-րդ և 594-րդ բանաձևերում պաշտոնյաները կոչ են անում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին առաջնահերթություն տալ հալածված քրիստոնյաների պաշտպանությանը՝ որպես Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքականության օրակարգի մաս:
«Բանաձևերը կոչ են անում վարչակազմին դիվանագիտորեն ներգրավվել մուսուլմանական մեծամասնություն կազմող երկրների հետ և օգտագործել բոլոր հասանելի գործիքներն, այդ թվում՝ առևտրային և ազգային անվտանգության բանակցությունները՝ կրոնական ազատությունը խթանելու նպատակով»,-ասված է Ամերիկայի հայ դատի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, նշվում է, որ «Բաց դռների համաշխարհային դիտորդական ցուցակի» 2025 թվականի տվյալների համաձայն՝ ամբողջ աշխարհում ավելի քան 380 միլիոն քրիստոնյա ենթարկվում է հալածանքների և խտրականության, որոնցից շատերը կենտրոնացած են մուսուլմանական մեծամասնություն ունեցող երկրներում: Զեկույցը նշում է կրոնական ճնշումները՝ սկսած բռնությունից և բանտարկությունից մինչև հարկադիր կրոնափոխություն և մշակութային ոչնչացում, այդ թվում՝ Թուրքիայում, Սիրիայում և Ադրբեջանում:

В Сенат и Палату представителей США внесены резолюции, осуждающие этнические чистки, проводимые Азербайджаном в Нагорном Карабахе
Сенатор США Джош Хоулин в Сенате и конгрессмен Райли Мур в Палате представителей США представили резолюции, осуждающие преследования христиан, включая этнические чистки, совершенные Азербайджаном в отношении армян Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении Армянского национального конгресса Америки (ANCA).
«Эти двухпартийные резолюции отражают и подтверждают признание Конгрессом экзистенциальных угроз, с которыми сталкиваются армянские христиане, в частности, этнической чистки, проведенной Азербайджаном в Арцахе в 2020–2023 годах», — заявил исполнительный директор ANCA Арам Гамбарян.
Резолюции касаются прав христиан, проживающих как в Турции, так и в Сирии, и подчеркивают, что проживающее там армянское христианское население также продолжает подвергаться систематическим преследованиям.
В резолюциях также напоминается об этнической чистке, проведенной Азербайджаном против армянских христиан в Нагорном Карабахе в 2020–2023 годах, и указывается на уничтожение местного армянского культурного наследия.
Что касается Турции, в резолюции отмечается, что христиане испытывают трудности с поиском подходящих мест для богослужения, миссионеры вынуждены покидать страну по ложным обвинениям в угрозах национальной безопасности, а иностранные священнослужители сталкиваются с препятствиями в проживании в стране.
«Христианское меньшинство по-прежнему находится под угрозой исчезновения из-за нападений боевиков и террористов», — говорится в резолюции относительно ситуации вокруг христианского населения в Сирии.
В резолюциях 327 и 594, внесенных конгрессменами Джошем Хоули и Райли Муром, официальные лица призывают президента США Дональда Трампа сделать защиту преследуемых христиан приоритетной задачей внешней политики Соединенных Штатов.
«Резолюции призывают администрацию к дипломатическому взаимодействию со странами с мусульманским большинством и использованию всех доступных инструментов, включая переговоры по торговле и национальной безопасности, для продвижения религиозной свободы», — говорится в сообщении Армянского национального комитета Америки.
Кроме того, отмечается, что, согласно данным наблюдения Open Doors Global Watch List за 2025 год, более 380 миллионов христиан во всем мире сталкиваются с преследованиями и дискриминацией, многие из которых сосредоточены в странах с мусульманским большинством. В докладе отмечается религиозное притеснение, варьирующееся от насилия и тюремного заключения до принудительного обращения в другую веру и уничтожения культуры, в том числе в Турции, Сирии и Азербайджане.