Պետդեպի խոսնակն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հարցում ԱՄՆ հնարավոր ներգրավվածությանը
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության խթանման ջանքերին և հետևում է տեղում ընթացող զարգացումներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Թեմի Բրյուսն՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման ուղղությամբ առկա նախագծերին և դրանցում ԱՄՆ-ի հավանական մասնակցության վերաբերյալ հարցին։
Անդրադառնալով հարցին, թե Վաշինգտոնն աջակցո՞ւմ է արդյոք հարավկովկասյան տարածաշրջանում հաղորդակցային ուղիների բացման հեռանկարների մասին օրեր առաջ Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպան Թոմ Բարաքի կողմից արված հայտարարությանը՝ Պետդեպարտամենտի խոսնակը նշել է, որ այդ հարցն անհրաժեշտ է Սպիտակ տան հետ ճշտել՝ հասկանալու, թե երկրի նախագահի վարչակազմն ինչ է մտածում դրա մասին։
«Բայց կարող եմ պարզապես ասել ձեզ, որ մենք, իհարկե, աջակցում ենք Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության խթանման ջանքերին։ Եվ մենք հետևում ենք այնտեղի իրադարձություններին։ Մենք հետևում ենք։ Բայց ես ուզում եմ ձեզ համար ավելին իմանալ, քան դա, և մենք կանենք դա»,-ասել է Թեմի Բրյուսը։
Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը օրեր առաջ, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմային, հայտարարել էր, որ, օրինակ Միացյալ Նահանգներում այդ հարցը կարող էին լուծել ճանապարհը 100 տարով վարձակալելու եղանակով, որից բոլորը կկարողանային օգտվել, սակայն շեշտել էր, որ մշակույթների տարբերության պատճառով Հարավային Կովկասում դա իրագործելի չէ։

Представитель Госдепартамента прокомментировала вопрос возможного участия США в разблокировании каналов связи на Южном Кавказе
Соединенные Штаты поддерживают усилия по содействию миру и стабильности на Южном Кавказе и следят за развитием событий на местах.
Как сообщает “Арменпресс”, это заявила официальный представитель Госдепартамента США Тэмми Брюс в ходе брифинга, коснувшись проектов, по разблокированию транспортных коммуникаций на Южном Кавказе и вопроса о возможном участии в них США.
Отвечая на вопрос, поддерживает ли Вашингтон сделанное несколько дней назад заявление посла США в Турции Тома Баррака о перспективах открытия коммуникационных связей в регионе Южного Кавказа, представитель Госдепартамента отметила, что этот вопрос необходимо прояснить с Белым домом, чтобы понять позицию администрации президента страны.
“Но я могу вам просто сказать, что мы, конечно же, поддерживаем усилия по содействию миру и стабильности на Южном Кавказе. И мы следим за происходящим там. Мы следим. Но мне хотелось бы узнать для вас больше, и мы это сделаем”, - сказала Тэмми Брюс.
Посол США в Турции Том Баррак несколько дней назад, коснувшись темы разблокирования коммуникационных каналов на Южном Кавказе, заявил, что, например, Соединенные Штаты этот вопрос могли бы решить путем аренды дороги на 100 лет, которой пользовались бы все, но подчеркнул, что из-за различий в культурах на Южном Кавказе это неосуществимо.