Ռուսաստանն ուկրաինական մի շարք քաղաքների ուղղությամբ արձակել է 26 թևավոր հրթիռ և 597 ԱԹՍ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ միայն հուլիսի 12-ի գիշերը Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական մի քանի քաղաքների ուղղությամբ արձակվել է 26 թևավոր հրթիռ և 597 անօդաչու թռչող սարք՝ ընդգծելով, որ Կիևին անհրաժեշտ է ավելի շատ օդային պաշտպանություն։
«Այս գիշեր Ռուսաստանը հարվածներ է հասցրել Խարկովի և Սումիի մարզերից դեպի Լվով և Բուկովինա։ Արձակվել է 26 թևավոր հրթիռ և 597 անօդաչու թռչող սարք, որոնցից կեսից ավելին «Շահեդներ» էին։ Չեզոքացվել է ավելի քան 20 հրթիռ և գրոհային անօդաչու թռչող սարքերի ճնշող մեծամասնությունը։ Շնորհակալություն մեր ՀՕՊ ուժերին արդյունքի համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ հարվածներ են հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ բնակելի շենքերին։ Նա հավելել է, որ այս պահի դրությամբ տեղեկություն կա Չեռնովցիում 2 զոհի մասին։ Հրթիռակոծության հետևանքով վիրավորված ևս 20 մարդ ստանում է անհրաժեշտ օգնությունը։
«Ռուսաստանի օդային հարվածների տեմպը պահանջում է արագ որոշումներ, և այն կարող է դանդաղեցվել պատժամիջոցներով հենց հիմա։ Մեզ անհրաժեշտ են կոշտ երկրորդական պատժամիջոցներ բոլոր նրանց նկատմամբ, ովքեր օգնում են Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր արտադրել և գումար վաստակել նավթից։ Մեզ անհրաժեշտ է ավելի շատ օդային պաշտպանություն և ներդրումներ անօդաչու թռչող սարքերի մեջ, որոնք արդեն լավ արդյունքներ են ցույց տալիս», - հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Հուլիսի 12-ի գիշերը ռուսական զորքերը կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքերով և թևավոր հրթիռներով հարձակվել են Ուկրաինայի վրա։ Հարձակման թիրախներ են դարձել Չեռնովցին, Լվովը և Լուցկը։

Россия выпустила 26 крылатых ракет и 597 беспилотников по нескольким украинским городам
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что только в ночь на 12 июля Россия выпустила 26 крылатых ракет и 597 беспилотников по нескольким украинским городам, подчеркнув, что Киеву необходимо усиление противовоздушной обороны.
«Сегодня ночью Россия нанесла удары из Харьковской и Сумской областей в направлении Львова и Буковины. Было выпущено 26 крылатых ракет и 597 беспилотников, более половины из которых — «Шахеды». Нейтрализовано более 20 ракет и подавляющее большинство ударных беспилотников. Спасибо нашим войскам ПВО за результат», — как передает Арменпресс, сказал Зеленский.
По его словам, пострадала гражданская инфраструктура, в том числе жилые дома. Он добавил, что на данный момент известно о двух пострадавших в Черновцах. Еще 20 пострадавшим в результате обстрела оказывается необходимая помощь.
«Темп российских авиаударов требует быстрых решений, и санкции могут замедлить его прямо сейчас. Нам нужны жёсткие вторичные санкции против всех, кто помогает России производить беспилотники и зарабатывать на нефти. Нам необходимо усиление противовоздушной обороны и инвестиции в беспилотники, которые уже показывают хорошие результаты», — добавил президент Украины.
В ночь на 12 июля российские войска атаковали Украину, используя беспилотники-камикадзе и крылатые ракеты. Целями атаки стали Черновцы, Львов и Луцк.