ԱԳՆ-ն ՌԴ դեսպանին հայտագիր է հանձնել Հայաստանի ներքին գործերին կոպտագույն միջամտության վերաբերյալ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ՌԴ դեսպանին հայտագիր է հանձնել՝ կապված Ռուսաստանի պետական լրատվամիջոցներում և պաշտոնյաների կողմից Հայաստանի իշխանությունների հասցեին հնչող հայտարարությունների հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով Radar Armenia-ի գրավոր հարցմանը։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի պետական հեռուստաալիքներով ՀՀ կառավարության դեմ հնչող բացահայտ ոչ բարեկամական, երբեմն թշնամական քարոզչությունն առաջացրել է հայկական կողմի խիստ դժգոհությունը։
«Հաշվի առնելով, որ թեման վստահաբար ՀՀ քաղաքացիների ուշադրության կենտրոնում է և բուռն հանրային քննարկումների առարկա՝ ՀՀ քաղաքացիներից չենք թաքցնում հայտագրի բովանդակությունը:
Դրանում խիստ բողոք է արտահայտվել Ռուսաստանի Դաշնության զանգվածային լրատվամիջոցներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նկատմամբ ծավալված բացահայտ ոչ բարեկամական, հաճախ թշնամական քարոզչության կապակցությամբ, որն ակտիվորեն սնվում է որոշ պաշտոնյաների, ՌԴ Պետական դումայի պատգամավորների, լրատվամիջոցների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հայտարարություններով:
Հայտագրում ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի պետական հեռուստաալիքներով ուղիղ եթերում հնչող վիրավորական արտահայտությունները և ՀՀ իշխանությունների գործունեության թիրախավորումը բացարձակապես անընդունելի են և հանգեցնում են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև վերջին շրջանում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի այցելությունների դրական արդյունքների չեզոքացման:
Հայտագրում նշվել է, որ ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից պետական հեղաշրջման փորձի կանխման օրինական գործողությունների վերաբերյալ ՌԴ Պետական դումայի առանձին պատգամավորների մեկնաբանություններն ու հայտարարությունները ոչ միայն զարմանք, այլև վրդովմունք են առաջացնում: Համաձայն այդ հայտարարությունների՝ պետական հեղաշրջում պլանավորող անձանց ձերբակալությունը համարվում է «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հերթական ոչ բարեկամական քայլ»:
Ըստ այդմ՝ նման հայտարարությունները ոչ միայն անհեթեթ են, քանզի անհասկանալի է, թե ինչպես և ինչու է պետական հեղաշրջման կանխումը համարվում ոչ բարեկամական քայլ, այլև ՀՀ ներքին գործերին կոպտագույն միջամտություն: Ավելին, տպավորություն է ստեղծվում, որ նման տեղեկատվական քաղաքականությունն իրականացվում է նպատակաուղղված կերպով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության, օրինականության և սահմանադրական կարգի խաթարման նպատակով»,- ասվում է պատասխանում:
Նախարարությունը ՌԴ գործընկերներին կոչ է արել անհապաղ և գործուն միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ վերոնշյալ ոչ բարեկամական դրսևորումները դադարեցնելու համար:

МИД Армении передал послу РФ ноту относительно грубого вмешательства во внутренние дела Армении
Министерство иностранных дел Армении передало послу РФ ноту относительно высказываний в российских государственных СМИ и официальных лиц в адрес властей Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян, отвечая на письменный запрос Radar Armenia.
Отмечается, что откровенно недружественная, порой враждебная пропаганда на российских государственных телеканалах против правительства Армении вызвала резкое недовольство армянской стороны.
«Учитывая, что данная тема, безусловно, находится в центре внимания граждан Республики Армения и является предметом бурных общественных обсуждений, мы не скрываем содержание ноты от граждан Республики Армения.
В заявлении выражен решительный протест против откровенно недружественной, зачастую враждебной пропаганды против правительства Республики Армения в средствах массовой информации Российской Федерации, которая активно подогревается заявлениями некоторых должностных лиц, депутатов Государственной Думы РФ, СМИ и представителей экспертного сообщества.
В ноте подчеркивается, что оскорбительные высказывания в прямом эфире российских государственных телеканалов и нападки на деятельность армянских властей абсолютно неприемлемы и ведут к нейтрализации позитивных результатов недавних визитов на высшем уровне между Республикой Армения и Российской Федерацией.
В ноте отмечено, что комментарии и заявления отдельных депутатов Государственной Думы РФ относительно законных действий правоохранительных органов Республики Армения по предотвращению попытки государственного переворота вызывают не только удивление, но и возмущение. Согласно этим заявлениям, арест лиц, планирующих государственный переворот, рассматривается как «очередной недружественный шаг премьер-министра Армении Никола Пашиняна».
Соответственно, подобные заявления являются не только абсурдными, поскольку непонятно, как и почему предотвращение государственного переворота считается недружественным шагом, но и грубым вмешательством во внутренние дела Республики Армения. Более того, создается впечатление, что подобная информационная политика проводится целенаправленно с целью подрыва демократии, законности и конституционного строя в Республике Армения», — отметили в МИД.
Министерство призвало российских коллег принять незамедлительные и эффективные меры по пресечению вышеуказанных недружественных проявлений в отношении Республики Армения.