ԱԳՆ-ն ՌԴ դեսպանին հայտագիր է հանձնել Հայաստանի ներքին գործերին կոպտագույն միջամտության վերաբերյալ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ՌԴ դեսպանին հայտագիր է հանձնել՝ կապված Ռուսաստանի պետական լրատվամիջոցներում և պաշտոնյաների կողմից Հայաստանի իշխանությունների հասցեին հնչող հայտարարությունների հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով Radar Armenia-ի գրավոր հարցմանը։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի պետական հեռուստաալիքներով ՀՀ կառավարության դեմ հնչող բացահայտ ոչ բարեկամական, երբեմն թշնամական քարոզչությունն առաջացրել է հայկական կողմի խիստ դժգոհությունը։
«Հաշվի առնելով, որ թեման վստահաբար ՀՀ քաղաքացիների ուշադրության կենտրոնում է և բուռն հանրային քննարկումների առարկա՝ ՀՀ քաղաքացիներից չենք թաքցնում հայտագրի բովանդակությունը:
Դրանում խիստ բողոք է արտահայտվել Ռուսաստանի Դաշնության զանգվածային լրատվամիջոցներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նկատմամբ ծավալված բացահայտ ոչ բարեկամական, հաճախ թշնամական քարոզչության կապակցությամբ, որն ակտիվորեն սնվում է որոշ պաշտոնյաների, ՌԴ Պետական դումայի պատգամավորների, լրատվամիջոցների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հայտարարություններով:
Հայտագրում ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի պետական հեռուստաալիքներով ուղիղ եթերում հնչող վիրավորական արտահայտությունները և ՀՀ իշխանությունների գործունեության թիրախավորումը բացարձակապես անընդունելի են և հանգեցնում են Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև վերջին շրջանում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի այցելությունների դրական արդյունքների չեզոքացման:
Հայտագրում նշվել է, որ ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից պետական հեղաշրջման փորձի կանխման օրինական գործողությունների վերաբերյալ ՌԴ Պետական դումայի առանձին պատգամավորների մեկնաբանություններն ու հայտարարությունները ոչ միայն զարմանք, այլև վրդովմունք են առաջացնում: Համաձայն այդ հայտարարությունների՝ պետական հեղաշրջում պլանավորող անձանց ձերբակալությունը համարվում է «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հերթական ոչ բարեկամական քայլ»:
Ըստ այդմ՝ նման հայտարարությունները ոչ միայն անհեթեթ են, քանզի անհասկանալի է, թե ինչպես և ինչու է պետական հեղաշրջման կանխումը համարվում ոչ բարեկամական քայլ, այլև ՀՀ ներքին գործերին կոպտագույն միջամտություն: Ավելին, տպավորություն է ստեղծվում, որ նման տեղեկատվական քաղաքականությունն իրականացվում է նպատակաուղղված կերպով՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարության, օրինականության և սահմանադրական կարգի խաթարման նպատակով»,- ասվում է պատասխանում:
Նախարարությունը ՌԴ գործընկերներին կոչ է արել անհապաղ և գործուն միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ վերոնշյալ ոչ բարեկամական դրսևորումները դադարեցնելու համար:

Armenian Foreign Ministry hands note to Russian Ambassador over interference in internal affairs
Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, responding to a written inquiry from Radar Armenia, confirmed that the Ministry has handed a note to the Russian Ambassador concerning statements made by Russian state media and certain officials targeting the Armenian authorities.
The note conveys Armenia’s strong dissatisfaction with "openly unfriendly and very often hostile propaganda aired on Russian state television channels against the Armenian government."
According to Badalyan, the content of the note was made public because the issue is of significant concern to Armenian citizens. “There is no reason to withhold the content of the note from the public,” she said.
The note expresses a strong protest against the “openly unfriendly, often hostile propaganda against the Government of the Republic of Armenia in Russian mass media,” which, it claims, is actively fueled by statements from certain officials, members of the Russian State Duma, media outlets, and representatives of the expert community.
“The use of offensive language during live broadcasts on Russian state television, as well as the targeting of the Armenian government’s activities, is absolutely unacceptable and undermines the positive outcomes of recent high-level visits between Armenia and Russia,” the note states.
It further emphasizes that statements made by individual members of the Russian State Duma regarding the legal actions of Armenian investigators to prevent a coup attempt are not only surprising but also deeply concerning. Some of these statements reportedly characterized the arrest of coup plotters as “another unfriendly step by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.”
“Such remarks are not only absurd, since it is unclear how preventing a coup d’état could be considered an unfriendly act, but also represent gross interference in the internal affairs of the Republic of Armenia,” the note adds. “Moreover, it gives the impression that this media policy is being deliberately pursued to undermine democracy, the rule of law, and the constitutional order in Armenia.”
The Armenian Foreign Ministry urged its Russian counterparts to take “immediate and effective measures” to put an end to these unfriendly actions toward Armenia.