Վարչապետը կարևորում է ազդեցության գործակալների գործունեության նկատմամբ հստակ վերաբերմունքի ձևավորումը
Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների համատեքստում անհրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել օտարերկրյա ազդեցության գործակալների գործունեությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
«Վերջին տարիներին մենք սկսել ենք աշխատել և ավելի լուրջ պետք է աշխատենք թարմացված ինստիտուտի՝ ազդեցության գործակալի ինստիտուտի վրա։ Չնայած այն հանգամանքին, որ քրեական օրենսգրքով ձևակերպված հատկանիշները գուցե չեն արտահայտվում, պետք է այս գործունեության ձևի նկատմամբ կոնկրետ վերաբերմունք արտահայտելու հնարավորություն ունենանք»,– նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ազդեցության գործակալների համակարգը հիբրիդային սպառնալիքների համատեքստում թիրախավորում է պետությունը, ինքնիշխանությունը, ինքնությունը։
«Դա նշանակում է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքի, իրավասության և ազատության համակարգի նկատմամբ կասկածի տեղիք տալ և քայքայիչ գործողություններ իրականացնել»,– ասել է Փաշինյանը։

Prime Minister warns clear stance on activities of influence agents needed
Prime Minister Nikol Pashinyan has emphasized the importance of developing a clear and focused approach toward the activities of foreign influence agents, particularly in the context of threats to Armenia’s sovereignty and security.
Speaking at a meeting with representatives of the National Security Service (NSS), Pashinyan stated, “In the context of threats to Armenia’s sovereignty and security, special attention must be paid to the activities of foreign influence agents.''
“In recent years, we have begun working, and must now work more seriously, on a renewed concept: the institution of influence agents. Even if the characteristics defined by the Criminal Code are not fully applicable, we must still be able to clearly express our position on this form of activity,” the Prime Minister said.
According to Pashinyan, the influence agent system, particularly in the context of hybrid threats, targets the state, its sovereignty, and national identity.
“This essentially means casting doubt on the system of rights, the competence, and the freedom of Armenian citizens to determine their own future, and engaging in destructive activities,” he added.