Վարչապետը կարևորում է ազդեցության գործակալների գործունեության նկատմամբ հստակ վերաբերմունքի ձևավորումը
Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու անվտանգությանը սպառնացող վտանգների համատեքստում անհրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել օտարերկրյա ազդեցության գործակալների գործունեությանը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
«Վերջին տարիներին մենք սկսել ենք աշխատել և ավելի լուրջ պետք է աշխատենք թարմացված ինստիտուտի՝ ազդեցության գործակալի ինստիտուտի վրա։ Չնայած այն հանգամանքին, որ քրեական օրենսգրքով ձևակերպված հատկանիշները գուցե չեն արտահայտվում, պետք է այս գործունեության ձևի նկատմամբ կոնկրետ վերաբերմունք արտահայտելու հնարավորություն ունենանք»,– նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ազդեցության գործակալների համակարգը հիբրիդային սպառնալիքների համատեքստում թիրախավորում է պետությունը, ինքնիշխանությունը, ինքնությունը։
«Դա նշանակում է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքի, իրավասության և ազատության համակարգի նկատմամբ կասկածի տեղիք տալ և քայքայիչ գործողություններ իրականացնել»,– ասել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении указывает на важность формирования четкого отношения к деятельности агентов влияния
В контексте угроз суверенитету и безопасности Армении необходимо уделять особое внимание деятельности иностранных агентов влияния. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил в ходе встречи с представителями Службы национальной безопасности
«В последние годы мы начали работать и должны более серьезно работать над обновленным институтом – институтом агента влияния. Несмотря на то, что сформулированные Уголовным кодексом признаки могут быть не выражены, мы должны иметь возможность выразить определенное отношение к этой форме деятельности», — отметил он.
По словам премьер-министра, система агентов влияния в контексте гибридных угроз направлена против государства, суверенитета, идентичности.
«Это означает поставить под сомнение систему права, компетенции и свободы граждан Республики Армения определять свою судьбу и осуществлять деструктивные действия», — заявил Пашинян.