ԵԱՏՄ-ն առևտրային համաձայնագրեր է կնքել ԱՄԷ-ի և Մոնղոլիայի հետ
Մինսկում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում հանդիսավոր արարողության ժամանակ ստորագրվել են տնտեսական գործընկերության համաձայնագիր ԱՄԷ-ի հետ և ժամանակավոր առևտրային համաձայնագիր Մոնղոլիայի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Նշվում է, որ Մոնղոլիան և ԱՄԷ-ն հետաքրքրություն են հայտնել ԵԱՏՄ-ի հետ համագործակցելու հարցում։ Մասնավորապես, Աբու Դաբին հայտարարել է մոտ ապագայում միության հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մտադրության մասին. այս հարցի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են 2023 թվականից։
Մոնղոլիայի հետ ժամանակավոր առևտրային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները նույնպես երկար ժամանակ են ընթանում։ Փաստաթղթի ստորագրումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո ԵԱՏՄ-ն կստանա արտոնյալ մուտք երկրի շուկա այնպիսի ապրանքների համար, ինչպիսիք են հացը, միսը, կաթը, մեղրը, յուղերը, շաքարը, մետաղագործական արտադրանքը, տրանսպորտը և քիմիական արդյունաբերությունը։

ЕАЭС подписал торговые соглашения с ОАЭ и Монголией
Соглашение об экономическом партнерстве с ОАЭ и временное торговое соглашение с Монголией были подписаны в ходе торжественной церемонии на саммите ЕАЭС в Минске. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство ТАСС.
Отмечается, что Монголия и ОАЭ выразили заинтересованность в сотрудничестве с ЕАЭС. В частности, Абу-Даби заявил о намерении создать в ближайшее время зону свободной торговли с союзом. Переговоры по этому вопросу ведутся с 2023 года.
Переговоры о временном торговом соглашении с Монголией также ведутся давно. После подписания и вступления документа в силу ЕАЭС получит преференциальный доступ на рынок страны по таким позициям, как хлеб, мясо, молоко, мед, масла, сахар, продукция металлургии, транспорта и химической промышленности.