ՔԿ-ն հայտնաբերել է «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավարներին մեղսագրված գործողությունները հաստատող նոր ապացույցներ
«Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավարների ու մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում շարունակված խուզարկությունների արդյունքում դարձյալ հայտնաբերվել են մեղադրյալներին մեղսագրված գործողությունները հաստատող իրեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից՝ մանրամասնելով, որ այդ իրերի թվում են են փողոցում էլեկտրասնուցման և համացանցային կապի ապահովման լարերը վնասելու համար նախատեսված մեծաքանակ հրավտանգ առարկաներ:
«Կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ դատարան ներկայացված բոլոր միջնորդությունները բավարարվել են: 15 մեղադրյալներ կալանավորված են»,- ասված է ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, ըստ որի՝ Վազգեն Գալստանյանի (Տեր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյան) ղեկավարած «Սրբազան պայքար» շարժման շրջանակում նախապատրաստվել են ահաբեկչական գործողություններ և փորձ՝ ՀՀ իշխանության յուրացման նպատակով։ Հաղորդագրության համաձայն՝ շարժման ներսում ձևավորվել էին մինչև 250 հարվածային խմբեր, հիմնականում՝ նախկին զինվորականներից և ոստիկաններից, որոնց նպատակն էր միաժամանակյա կործանիչ գործողությունների միջոցով կաթվածահար անել երկրի կառավարման և տրանսպորտային համակարգը։ Հանցավոր խմբի ծրագրերում ընդգրկված էին՝ տրանսպորտային միջանցքների արգելափակում, էլեկտրամատակարարման և ինտերնետի անջատում, պայթյունների և կրակոցների միջոցով վախի մթնոլորտ ստեղծում, պետական համակարգերի դեմ կիբեռհարձակումներ, ոստիկանության շարժի խափանում և հանրային իշխանության կազմալուծում։
ՔԿ տվյալներով՝ խմբի անդամներն արդեն իսկ ձեռք են բերել հազարավոր հրավտանգ միջոցներ, մետաղական «աստղիկներ» և քարտեզներ՝ գործողությունները համակարգելու համար։ Որպես կենտրոնական կազմակերպիչ հանդես է եկել Վազգեն Գալստանյանը։
Վազգեն Գալստանյանը կալանավորվել է 2 ամսով։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով՝ ահաբեկչության, զանգվածային անկարգությունների, իշխանության յուրացման նախապատրաստում։ Նա մեղադրանքները չի ընդունում և դրանք համարում է քաղաքական հետապնդում։

Следственный комитет обнаружил новые доказательства, подтверждающие порочные действия лидеров движения «Священная борьба»
В результате продолжающихся обысков в рамках предварительного расследования уголовного дела по факту подготовки терактов и захвата власти лидерами и участниками движения «Священная борьба» вновь обнаружены предметы, подтверждающие порочные действия обвиняемых.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Следственном комитете Республики Армения, уточнив, что среди этих предметов находится большое количество легковоспламеняющихся предметов, предназначенных для повреждения проводов, обеспечивающих электро- и интернет-связь на улице.
«Все ходатайства, представленные в суд об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу, удовлетворены. Задержаны 15 обвиняемых», — говорится в заявлении Следственного комитета РА.
Ранее Следственный комитет РА выступил с заявлением, согласно которому в рамках движения «Священная борьба» под руководством Вазгена Галстаняна (архиепископ Баграт Галстанян) готовятся террористические акты и покушения с целью узурпации власти в Республике Армения. Согласно заявлению, в рамках движения было сформировано до 250 ударных групп, в основном из бывших военнослужащих и сотрудников полиции, целью которых было парализовать управление и транспортную систему страны путем одновременных деструктивных действий. В планы преступной группы входило блокирование транспортных коридоров, отключение электроэнергии и интернета, создание атмосферы страха посредством взрывов и обстрелов, кибератаки против государственных систем, срыв работы полиции и дезорганизация государственной власти.
По данным Управления уголовного розыска, членами группировки уже были приобретены тысячи зажигательных устройств, металлических «звездочек» и карт для координации своих действий. Вазген Галстанян выступил в качестве центрального организатора.
Вазген Галстанян был задержан на 2 месяца. Ему предъявлены обвинения по трем статьям УК РА: терроризм, массовые беспорядки и подготовка к захвату власти. Он отрицает предъявленные обвинения и считает их политическим преследованием.