Հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո Իսրայելը և Իրանը հարվածներ են փոխանակել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարի ձեռք բերման մասին հայտարարությունից հետո Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտնել է Իրանից արձակված հրթիռների մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը։
Նշվում է, որ Իրանը վեց հրթիռ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։ Հարվածի է ենթարկվել Իսրայելի հարավում գտնվող Բեեր-Շևա քաղաքի բնակելի շենքերից մեկը։ Ըստ նախնական տվյալների՝ զոհվել է 3 մարդ։ Բացի այդ, օդային տագնապի ազդանշաններ են հնչել Իսրայելի կենտրոնական և հարավային շրջաններում, բնակիչներին հորդորել են մնալ ապաստարաններում։
Թեհրանը ևս գիշերվա ընթացքում հարվածների է ենթարկվել։ Վկայակոչելով տեղի բնակիչներին՝ BBC-ն գրում է, որ մայրաքաղաքում պայթյուններ են լսվել։ Մինչ այդ Իսրայելը Թեհրանի որոշ հատվածների բնակիչներին երեք անգամ տարհանման մասին նախազգուշացում էր տվել։ Առավոտյան ժամը չորսին մոտ, ըստ BBC-ի, պայթյունները դադարել են։ Սա հենց այն ժամն էր, որը նշել էր Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին որպես վերջնաժամկետ Իսրայելի հարվածների դադարեցման և իրենց կողմից ռազմական գործողությունները չշարունակելու համար։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իսրայելի և Իրանի միջև հրադադարի ձեռք բերման մասին՝ նշելով, որ շուտով կլինի 12-ժամյա հրադադար, որից հետո պատերազմը կհամարվի ավարտված։

Израиль и Иран обменялись ударами после заявления Трампа о прекращении огня
После заявления президента США Дональда Трампа о прекращении огня между Израилем и Ираном, Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила о ракетах, выпущенных с территории Ирана. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила The Times of Israel.
Иран выпустил шесть ракет в сторону Израиля. Ракета попала в жилой дом в южном израильском городе Беэр-Шева. По предварительным данным, погибли 3 человека. Сирены воздушной тревоги звучали и в центральных и южных районах Израиля, жителей призвали оставаться в убежищах.
Тегеран также подвергся ударам в течение ночи. Ссылаясь на местных жителей, BBC пишет, что в столице были слышны взрывы. До этого Израиль трижды предупреждал жителей некоторых районов Тегерана об эвакуации. По данным BBC, взрывы прекратились около 4 утра. Это был именно тот час, который министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи назвал крайним сроком для прекращения израильских ударов и отказа от продолжения военных действий с их стороны.
Ранее президент США Дональд Трамп объявил о прекращении огня между Израилем и Ираном, заявив, что вскоре будет достигнуто 12-часовое прекращение огня, после чего война будет считаться оконченной.