Հայ-իրանական սահմանային անցակետից ավտոբուսները ստանդարտ գներով մարդկանց տեղափոխում են Երևան
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի հանձնարարականով՝ Հայաստան-Իրան սահմանային անցակետի մոտից փոքր և միջին չափի ավտոբուսները ստանդարտ գնով մարդկանց տեղափոխում են Երևան: Որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ տաքսի ծառայությունները Իրանից Հայաստան ժամանածներից անարդարացի բարձր վճար էին պահանջել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը հայտնել է, որ անցակետում մինչ այս պահը մարդկային կուտակումներ չեն եղել, սահմանը հատող մարդկանց հոսքը սովորական ծավալի է:
«Այնպես որ, հատուկ միջոցառումների անհրաժեշտություն կամ մարդկանց տեղափոխման խնդիր չէր եղել: Սակայն առաջացել էր տաքսիների հետ կապված հայտնի պատմությունը: Ձևավորվել էր  արհեստական գնագոյացում, ինչը անթույլատրելի էր: Հետևաբար, մեր գործընկերների հետ քննարկելով, որոշեցինք, որ կլինեն փոքր և միջին ավտոբուսներ, որոնք արդեն իսկ գործում են: Ավտոբուսներն արդեն մաքսատանն են, դրանց վրա պարսկերենով գրված է, որ մեկ նստատեղն արժե շուրջ 12 000 դրամ: Մարդիկ կարող են նստել ու տեղափոխվել Երևան», - ասել է Ղուկասյանը:
Մարզպետը պարզաբանել է, որ սահմանը հատողների թվում են նաև մարդիկ, ովքեր աշխատանքով Իրանում էին ու հետո պետք է վերադառնային իրենց երկրներ: Սակայն քանի որ Իրանի օդային տարածքը փակ է, նրանք ցամաքային ճանապարհով՝ Հայաստանով պետք է մեկնեն. անցակետից հասնեն Զվարթնոց օդանավակայան, ապա այնտեղից ուղևորվեն իրենց երկրներ:
«Հետևաբար, հաշվի առնելով մարդկանց փոքր հոսքը, հումանիտար որևիցե միջամտության անհրաժեշտություն չկա: Մարզի հյուրանոցները նույնպես ստանդարտ զբոսաշրջային թվերի մեջ են: Ինչ վերաբերում է տաքսիստներին, նրանց փոխանցել ենք խիստ զգուշացնել, որպեսզի չօգտվեն այս իրավիճակից: Արդեն իսկ կան տրանսպորտային միջոցներ, որոնք կտեղափոխեն մարդկանց ստանդարտ գներով: Իսկ եթե գնային շուկան կարգավորվի, միգուցե մտածենք հետ քաշելու մասին, որովհետև իրականում այնքան փոքր է մարդկանց հոսքը, որ նման գործողությունների անհրաժեշտություն չկար: Սակայն, քանի որ ստեղծվել էր նման իրավիճակ, որոշեցինք, որ պետք է միջամտենք», - հավելել է մարզպետը:
Ըստ Ղուկասյանի, ամեն դեպքում, եթե իրավիճակի վատթարացում լինի, Հայաստանի Հանրապետությունը կանի առավելագույնը, ինչ հնարավոր է:

Автобусы доставляют граждан с армяно-иранского КПП в Ереван по стандартным ценам
По поручению министра территориального управления и инфраструктур Армении автобусы малой и средней вместимости перевозят людей с пограничного пункта Армения-Иран в Ереван по стандартной цене. Решение было принято после того, как службы такси потребовали несправедливо высокую плату с прибывающих в Армению из Ирана граждан.
Как передает Арменпресс, губернатор Сюника Роберт Гукасян сообщил, что пока на КПП нет скоплений, поток людей, пересекающих границу, нормальный.
«Так что необходимости в особых мерах или проблем с перевозкой людей не было. Однако возникла известная история с такси. Сформировалось искусственное ценообразование, что было неприемлемо. Поэтому, обсудив это с нашими партнерами, мы решили, что будут автобусы малой и средней вместимости, которые уже действуют. Автобусы уже стоят на таможне, и на них на персидском языке написано, что одно место стоит около 12 000 драмов. Люди могут сесть и отправиться в Ереван», — сказал он.
Губернатор пояснил, что среди пересекающих границу есть и те, кто находился в Иране по работе, а затем должны вернуться в свои страны. Однако, поскольку воздушное пространство Ирана закрыто, им приходиться выезжать по суше, через Армению. От контрольно-пропускного пункта они доберутся до аэропорта Звартноц, а затем отправятся в свои страны.
«Следовательно, учитывая небольшой поток людей, нет необходимости в гуманитарном вмешательстве. Отели в регионе также находятся в пределах стандартной туристической численности. Что касается таксистов, мы передали им строгое предупреждение не пользоваться этой ситуацией. Уже есть транспортные средства, которые будут перевозить людей по стандартным ценам. И если рынок цен будет отрегулирован, возможно, мы подумаем об их отзыве, потому что на самом деле поток людей настолько мал, что в таких действиях не было необходимости. Однако, поскольку возникла такая ситуация, мы решили, что должны вмешаться», — добавил губернатор.
По словам Гукасяна, в любом случае, если ситуация ухудшится, Сюникская область и Республика Армения сделают все возможное.